Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Advert
Advert

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yeni Dönem Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Toleyis Sendikas ile TÜHİS arasında, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda yeni dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sonuncusu 02 Haziran 2023 tarihinde TÜHİS’te yapıldı.

Toleyis Sendikas ile TÜHİS

Toleyis Sendikas ile TÜHİS arasında, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda yeni dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sonuncusu 02 Haziran 2023 tarihinde TÜHİS’te yapıldı.

Toleyis sendikasını temsilen Genel Başkan Yardımcısı Sn. Murat BAKINDI, Genel Başkan Danışmanı Sn. Abdullah KAHRAMAN, Ankara Bölge Şube Başkanı  Mustafa ÖKSÜZ, Ankara Bölge Şube Sekreteri  Bedrettin GÜN, TÜHİS’i temsilen Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Şerafettin GÜLER, Baş Uzman Ahmet KARADERİLİ ve Uzman  Esra YENİDÜNYA ile T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı temsilen Personel Daire Başkanı Bülent MERDAN, Şube Müdürü  İsmail KARAHASANOĞLU ve Feza EKİNCİ katıldı.

Sendikadan Yapılan Açıklamada;

T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI VE BAĞLI İŞYERLERİNDE (18 Numaralı İşkolu) 01.01.2023-31.12.2024 TARİHLERİ ARASINDA UYGULANACAK YENİ DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMEMİZ SENDİKAMIZ TOLEYİS İLE KAMU İŞVEREN SENDİKASI TÜHİS ARASINDA BAKANLIK YETKİLİLERİN DE KATILI İLE 02 HAZİRAN 2023 GÜNÜ İMZALANMIŞTIR.

İMZA EDİLEN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDE YER ALAN YENİLİKLER AŞAĞIDA ÖZETLENMİŞ OLUP; TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ EN KISA SÜREDE BASILARAK DAĞITILACAKTIR.

1) 01.01.2023 TARİHİNDEN GEÇERLİ OLMAK ÜZERE GÜNLÜK ÜCRETLERİ 500.- TL ALTINDA OLAN ÜYELERİMİZİN ÜCRETLERİ ÖNCE BU MİKTARA ÇEKİLMİŞ, ÜSTÜNE AYNI GÜNDEN GEÇERLİ OLARAK % 45 ZAM YAPILMIŞTIR. TİS NİN İKİNCİ ALTI AY İÇİN % 15; ÜÇÜNCÜ ALTI AYI İÇİN % 10; DÖRDÜNCÜ ALTI AYI İÇİN % 10 ZAM ÖNGÖRÜLMÜŞTÜR. AYRICA HER BİR DÖNEMDE GERÇEKLEŞEN ENFLASYON ORANI, ÖNGÖRÜLEN BU ZAMLARIN ÜZERİNDE ÇIKAR İSE ENFLASYON FARKLARI BU ÜCRET ZAMLARINA İLAVE EDİLECEKTİR. AYRICA ÜCRET ZAMLARININ TÜM DÖNEMLERDE 01 OCAK / 01 TEMMUZ ÜCRETLERİNE YAPILAMASI ÖNGÖRÜLMEK SURETİYLE ASGARİ ÜCRETİN ART ETKİSİ ORTADAN KALDIRILMIŞTIR.

2) TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN İLK ALTI AYLIK DÖNEMİNDE İLK DEFA İŞE ALINAN İŞÇİLERİN SENDİKAMIZA ÜYE OLDUKLARI TARİHTEN GEÇERLİ OLARAK ZAMLI GÜNLÜK ÜCRETLERİ VASIFLI İŞÇİLER İÇİN 710.-TL; VASIFSIZ İŞÇİLER İÇİN 705.-TL OLARAK TESPİT EDİLMİŞTİR. BU ÜCRETLER İKİNCİ ALTI AY DÂHİL TÜM DİĞER ALTI AYLIK DÖNEMLERİN ÜCRET ZAMLARINDAN VE ENFLASYON FARKLARINDAN YARARLANACAKTIR.

3) SOSYAL YARDIM İLK ALTI AYDA 1.595.-TL/AY;

BÜYÜKŞEHİR YOL İLK ALTI AYDA 1.485,99 TL/AY (Net); DİĞER ŞEHİRLER DE 990,66 TL/AY (Net);

YOĞURT YARDIMI İLK ALTI AYDA 22,94 TL/GÜN;

YEMEK YARDIMI İLK ALTI AYDA 94,25 TL/GÜN (Net) ARA DİNLENMESİ DÂHİL 12 SAAT ÇALIŞAN İŞÇİYE 2 ÖĞÜN YEMEK BEDELİ,

YILLIK OLARAK ÖDENMEKTE OLAN GİYİM YARDIMI HER DÖNEM ZAMLARIN UYGULANMASI VE İŞE GİRİŞ-ÇIKIŞLARDA ÜYENİN MAĞDUR OLMAMASI BAKIMINDAN AYLIK ÖDEMEYE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ OLUP; İLK ALTI AY İÇİN 144,69 TL/AY OLARAK;

DOĞUM, ÖLÜM, EVLENME GİBİ SOSYAL YARDIMLAR KAMU ÇERÇEVE PROTOKOL ESASLARINCA ARTIRILMIŞ ŞEKİLDE;

ÖDENECEKTİR. TÜM BU MİKTARLAR İKİNCİ ALTI AY DÂHİL HER DÖNEM ÜCRET ZAMLARI ORANINDA ARTIRILACAKRIR.

4) GECE ZAMMI OLARAK; 01.01.2023 TARİHİNDEN GEÇERLİ OLMAK ÜZERE SAAT 20.00 İLA 06.00 ARASINDAKİ ÇALIŞMALARIN ÜCRETİ % 8 ZAMLI ÖDENECEKTİR. AYRICA AYNI TARİHTEN GEÇERLİ OLARAK FİİLEN ÇALIŞILAN GÜNLER İÇİN VASIFLI İŞÇİLERE % 6; VASIFSIZ İŞÇİLERE İSE % 5 İŞ PRİMİ ÖDENECEKTİR.

5) HİZMET ZAMMI 15,- TL/YIL;

6) 01.01.2023 TARİHİNDEN GEÇERLİ OLMAK ÜZERE GAZİ, TERÖR MAĞDURU VE ŞEHİT YAKININA GÜNLÜK ÇIPLAK ÜCRETLERİNİN % 10 ORANINDA EK ÖDEME YAPILACAKTIR.

7) EK ÖDEME MİKTARI 3.625.- TL (MAYIS 2023) BU ÖDEME İKİNCİ ALTI AY ZAMMI DÂHİL ÖNGÖRÜLEN ZAM ORANLARINDA ARTIRILARAK REVİZE EDİLECEKTİR.

8 ) KREŞ YARDIMI 621.- TL (Net) İLE SINIRLI OLMAK KAYDIYLA ÖDENECEK; MADDE MEVCUTTA VAR OLAN UYGULAMA SIKINTILARINI ORTADAN KALDIRACAK ŞEKİLDE YENİDEN DÜZENLENMİŞ; AYRICA ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ÜYEMİZE ENGELLİ EVLADININ EĞİTİLMESİ VE BAKILMASI İÇİN KREŞ YARDIMI ÖDENMESİ HÜKÜM ALTINA ALINMIŞTIR.

9) ÜYELERİMİZCE CUMARTESİ-PAZAR MÜNAVEBE USULÜ ÇALIŞTIRMA OLARAK BİLİNEN KONUDA MEVCUT UYGULAMAYA SON VERİLMESİNİ AMAÇLAYAN DÜZENLEME YAPILMIŞTIR.

10) İŞ VE İŞYERİ DEĞİŞİKLİĞİ MADDESİ AŞAĞIDA ÖZETLENEN KONULARI KAPSAYACAK ŞEKİLDE YENİDEN DÜZENLENMİŞTİR. GEÇİCİ GÖREVLENDİRMELER YILDA ÜÇ AYI AŞAMAYACAKTIR. EŞ VE SAĞLIK DURUMU İLE OLAĞANÜSTÜ HALLER VE MÜCBİR SEBEPLER VB. DURUMLARDA NAKİL VE KARŞLIKLI BECAYİŞ İMKÂNI SAĞLANMIŞTIR. NAKİLDE 6 GÜN ÜCRETLİ İZİN GETİRİLMİŞTİR. BUNDAN BÖYLE İŞÇİLER; GEÇİCİ DAHİ OLSA BAKANLIK DIŞI KURUMLARDA GÖREVLENDİRİLEMEYECEKTİR.

11) YILLIK ÜCRETLİ İZİN; BEŞ YIL VE ALTINDA KIDEMİ OLANLARA 25 İŞGÜNÜ, BEŞ YILDAN FAZLA KIDEMİ OLANLARA 30 İŞGÜNÜ OLARAK; REFAKAT İZNİNDE YAŞANAN SIKINTILARI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN TÜM TEDAVİ HALLERİNİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE VE 8 GÜN OLARAK YENİDEN DÜZENLENMİŞTİR.

12) DİSİPLİN KURULU MADDEMİZ TEK TARAFLI UYGULAMA AKSAKLIKLARINI ORTADAN KALDIRICI, HAK DÜŞÜRÜCÜ SÜRENİN YÜRÜRLÜĞE KONULDUĞU, TEKERRÜR VE SORUŞTURMA ESASLARININ KURALA BAĞLANDIĞI; ÖZELLİKLE SOSYAL MEDYA GİBİ İNTERAKTİF ORTAMLARA İLİŞKİN PAYLAŞIMLARI DA KAPSAYAN BİR ANLAYIŞ İLE YENİDEN DÜZENLENMİŞTİR.

13) TEMSİLCİ ATAMADA İŞYERİ Mİ? İL GENELİ Mİ? GİBİ MEVCUTTA YAŞANAN SIKINTILARI ORTADAN KALDIRAN VE MADDEYE YETKİLİ SENDİKA VURGUSU KONULARAK DÜZENLEME YAPILMIŞTIR. İŞÇİ SAYISI 15 İN ÜZERİNDE OLAN TÜM KIZ VE ERKEK YURTLARINDA BİRER OLMAK; AYRICA İL VEYA İLÇEDE TEK KIZ VE ERKEK YURDU VAR İSE İŞÇİ SAYISINA BAKMADAN BİRER TEMSİLCİ ATAMA GARANTİ ALTINA ALINMIŞTIR. AYRICA TEMSİLCİLERİMİZİN BİR SAAT OLAN HAFTALIK İZİNLERİ İKİ SAAT OLMUŞTUR. TEMSİLCİ İSTER VE İŞVEREN DE UYGUN GÖRÜRSE BU SAATLİK İZNİ AYDA BİR GÜN OLARAK KULLANABİLECEKTİR.

14) İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MEVZUATI GEREĞİNCE VERİLMESİ GEREKEN KORUYUCU MALZEME VE GİYİM EŞYALARININ SENDİKA TEMSİLCİSİNİN DE YARDIMIYLA YAZLIKLARI NİSAN, KIŞLIKLARI EYLÜL AYINDA İŞVEREN TARAFINDAN TEMİN EDİLİP VERİLMESİ HÜKÜM ALTINA ALINMIŞTIR.

15) TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN YÜRÜRLÜK BAŞLANGICI OLAN 01.01.2023 İLA İMZA TARİHİ (02.06.2023) ARASINDAKİ FARKLAR GECİKMEDEN ÖDENECEKTİR.

TÜM ÜYELERİMİZE HAYIRLI OLSUN

meritking giriş kingroyal giriş