Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Advert
Advert

Ortak sesle ‘Kömürsüz Türkiye’ istediler

Yıllardır kömürün gölgesinde yaşayan Türkiye’nin farklı illerinden ekoloji örgütleri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde, mevcut kömürlü termik santrallerin 2030 yılına kadar kademeli olarak kapatılması için ‘‘Kömürden Adil Çıkış: Hedef 2030’’ talebini bir bildiriyle paylaştı.

Yıllardır kömürün gölgesinde yaşayan

Yıllardır kömürün gölgesinde yaşayan Türkiye’nin farklı illerinden ekoloji örgütleri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde, mevcut kömürlü termik santrallerin 2030 yılına kadar kademeli olarak kapatılması için ‘‘Kömürden Adil Çıkış: Hedef 2030’’ talebini bir bildiriyle paylaştı.

İSTANBUL (İGFA)- 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Türkiye’nin dört bir yanından seslenen ekoloji örgütleri, kömürden 2030 yılına kadar ‘adil çıkış’ istediklerini duyurdu.

Türkiye’nin 13 ilinde, 3 Haziran’da eş zamanlı basın açıklaması ve eylemlerle kamuoyuna sunulan bildirinin imzacıları arasında Muğla, Kahramanmaraş, Çanakkale, Antalya, İzmir, Denizli, Sivas, Adana, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Hatay, Karaman gibi illerde yıllardır kömüre karşı mücadele eden 17 kurum yer aldı.

Bildiride, kömür madenciliği ve kömürlü termik santraller nedeniyle bölgede yaşayanların ya topraklarını kaybederek köylerini terk etmek ya da madene inmek zorunda kaldıkları belirtildi.

Kömürün artık vadesinin dolduğuna vurgu yapılan bildiride, yapılan bilimsel çalışmaların Türkiye için rüzgarı ve güneşi merkeze alan toplumun gerçek enerji ihtiyacına yönelik bir enerji dönüşümünün 2030’a kadar mümkün olduğuna dikkati çekilerek, “Bu enerji dönüşümü doğa koruma alanları, orman, tarım alanları, su varlıkları üzerindeki baskıyı arttırmayacak şekilde planlanmalı, dönüşümde biyolojik çeşitlilik gözetilmeli, arazi kullanımı kararları planlı ve bütüncül politikalarla verilmeli, gıda güvencesini temin eden verimli tarımsal araziler korunmalı, yöre insanının ekolojik ve sosyal hakları gözetilmeli. Ancak bu sayede iklim krizinin doğa ve toplum üzerindeki olumsuz etkileri ile mücadele edebiliriz” mesajı yer aldı.

Karar alıcılardan, kimsenin işsiz, güvencesiz, sağlıksız, enerjisiz kalmadığı planlı ve kademeli bir kömürden çıkış planı hazırlanmasını talep eden imzacılar, bu planın ekolojik, ekonomik ve sosyal açıdan adil bir geçişi temin etmesinin şart olduğunu kaydetti.

Bildiriyi imzalayan örgütler şöyle:

    Adana – Çevre ve Tüketici Koruma Derneği

    Adana – Doğu Akdeniz Çevre Platformu

    Antalya – Korkuteli Dereköy Köylüleri

    Balıkesir – Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği

    Bursa – Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği

    Bursa – Nilüfer Gençlik Meclisi

    Çanakkale – Çan Çevre Derneği

    Denizli – Avdan Platformu

    Eskişehir – Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği

    Hatay – Antakya Çevre Koruma Derneği

    İzmir – Ege Çevre ve Kültür Platformu

    İzmir – Foça Çevre ve Kültür Platformu

    Kahramanmaraş – Afşin / Elbistan Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu

    Karaman – Karaman Ekoloji Derneği

    Muğla – İkizköy Çevre Komitesi

    Muğla – Muğla Çevre Platformu

    Sivas – Bakırtepe Çevre Platformu

meritking giriş kingroyal giriş