Yazı Detayı
01 Ağustos 2018 - Çarşamba 10:42 Bu yazı 6739 kez okundu
 
Özel Güvenlik ve Taşeron İşçilik
Sedat Tugan
sedattugan@ogghaber.net
 
 

Özel Güvenlik mesleği 2004 yılında 5188 sayılı yasa ile yeni bir hal kazanmıştır. Öncesinde de var olan bu meslek, uluslararası ölçekte değerlendirildiğinde de eksik kaldığı için bir kanuna doğal olarak ihtiyaç duymuştur ve duyulmuştur. Bu yeni kanunun uygulama noktasında nasıl bir sonuç ve verimlilik vereceği öngörülememiş olsa gerek ki, zaman içerisinde birçok madde eklenip çıkartılmıştır. Bizlere göre ise hala yetersizdir ve özellikle; Özel Güvenlik Görevlisinin çalışma hayatında ki sosyal ve özlük haklarına değinilmemiştir. Peki, neden böyle olmuştur? Ve neden bir şey yapılmıyor ya da yapılamıyor? Burada samimi bir özeleştiri yapmak gerekirse maalesef Ülkemizde bir kanun yapılırken sosyal tarafların görüşleri tam manasıyla dikkate alınmıyor. Kanunu incelediğimizde ağırlıklı olarak Özel Güvenlik Şirketlerinin, eğitim kurumlarının faaliyeti, denetimi, yapısı v.b maddeler ağırlık kazanmış durumdadır. Bir Özel Güvenlik Görevlisi olmak için belirlenen şartlar(Eğitim, sağlık şartları v.b) detaylandırılmamış olup işsizlik oranının da yüksek olduğu bir dönemde bu yasanın çıktığını düşündüğümüzde esnemenin olduğunu görmekteyiz. Yani tam manasıyla bir kalite normu yakalanamamıştır. Üzülerek belirtmeliyim ki kekeleyen, nezaket kurallarını bilmeyen iletişim becerisi zayıf toplum tarafından sevilmeyen kişilerin Özel Güvenlik Görevlisi olduğunu gözlemledik. Tabi ki bunlar istisnai bir durumdur fakat bu mesleğinde bir fotoğrafıdır, bu bir özeleştiridir.

 

  Özel Güvenlik Görevlilerinin istihdam şekline geldiğimizde ise karşımıza TAŞERON SİSTEMİ çıkmaktadır. Genellikle; Gerek özel olsun, gerekse kamu da olsun istihdam şekli taşeron firma(şirket) aracılığıyla yapılmaktadır. Çok az da olsa kamu ve özel sektörde taşeron firma yoktur. Ülkemizde taşeron denildiği zaman akla gelen ilk şeylerden birisi güvencesiz çalıştırma şeklidir. Buna etken olan şey sadece firma değildir kanunların yetersizliğini de buna katabiliriz. Taşeron sistemi yüzünden çalışanlar mağdur olmuş olup örgütlenerek çözüm adına mücadele başlatmışlardır. Birçok dernek kurulmuştur içlerinde özel güvenlik derneklerinin sayısı da azımsanmayacak kadardır. Bu dernekler Çalışma Bakanlığının da konuya duyarlılığıyla birlikte ivme kazanmıştır ve zamanla seslerini duyurmuşlardır. Özellikle Kamu da çalışan taşeron işçileri sürekli bu konuyu dile getirmişler çalıştaylara katılmışlar ve gündeme girmeyi başarmışlardır. 2014 Eylül ayında çıkan 6552 sayılı yasa ile de özel bir durum oluşmuştur. Bu yasaya göre artık taşeron işçileri sendikalı olabilecek ve bazı özlük hakları kamu yani Devlet garantisinde olacaktır. Aslında bu bir statüdür çünkü aynı durum özel sektör için geçerli değildir. ‘’Özel sektör çalışanları için bu durum iş kanununun 2. maddesiyle dolaylı olarak hukuki yolla kazanılabilir.’’ Mevcut durum böyleyken Kamu da çalışan taşeron işçileri için Hükümet bir formül daha geliştirmiştir kamuoyunda adı Ö.S.P olan bu söylemde Kamuda çalışan taşeron işçileri bazı özel şartlarla Kamuda istihdam edilecekleri söylenmiştir fakat çalışmalar bugün hala somut bir şekil alamamıştır. Bu konuda çalışanların kafası karışmıştır. Yeni durum nasıl olacak bilinmez ama sorunları çözer mi bundan emin değiliz. Güvenlik-İş Sendikası olarak bizlerin ortak görüşü ve hedefi Kamu da çalışan taşeron işçilerinin Kamuda istihdam edilmesidir yani kadroya alınmasıdır ve bu konuda sosyal taraf olarak her türlü çabayı göstermekteyiz ve bundan sonrada göstereceğiz.

 

  Son günlerde Ülkemiz olağanüstü bir durum yaşamaktadır. 15 Temmuz hain darbe girişimi ve sonrasında hızla Ülkemizi istikrarsızlaştırmaya yönelik bir ulusal tehdidin gölgesindeyiz. Bizler bunun bilincindeyiz ve üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Söz konusu Devletin bekası olduğunda Özel Güvenlik Görevlileri gereğini bilir ve de yapar… Kimsenin kuşkusu olmasın. Bu ulusal tehdidin ülkemizde ki maşalarını bertaraf etmek adına kolluk kuvvetlerimize yardımcı olma hususunda azami dikkat gösterdiğimizi de belirmek isteriz.

Terörün amaçlarından biriside hayatın normal akışını etkilemektir bu bağlamda taşeron işçi ve işçi hakları konusunda çalışmaların normal seyrinde ilerlemesini beklemekteyiz.

 

  Son günlerde yaşanan terör olayları neticesinde hayatını kaybeden Şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Gazilerimize kalan ömründe sağlıklı bir yaşam diliyoruz. Şehit yakınlarına ve Milletimize başsağlığı diliyoruz. ‘’Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.’’ Mehmet Akif Ersoy. Selam saygı ve dua ile..

 
Etiketler: Özel, Güvenlik, ve, Taşeron, İşçilik,
Yorumlar
Haber Yazılımı