Yazı Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 23:30 Bu yazı 1407 kez okundu
 
Özel Güvenlik Her Yerde..Müstakil Yasa Kaçınılmaz...
Mehmet Karaca
ilter2385
 
 

Özel Güvenlik Görevlileri olarak hayatın her alanında yer almakdayız. Bazen oturduğunuz site de bazen evladınızı bıraktıgınız eğitim kurumunda bazen alışverişe gittiginiz AVM de bazen işe gittiginiz fabrika veya kamu kurumunda bazen hastahane de bazen maç izlemeye gittiğiniz spor salonu veya stadyumlarda bazen ailenizle gittiginiz bir park da bazen konser de veya festivalde bazen seyahat ettiginiz hava alanlarinda yada otobüs terminalinde belki de metro istasyonu yada tren garinda belkide vapur iskelesinde terkedilmis turizme acilmiş bir sit alaninda bir gezide yada deniz kenarinda bir otel de heryerde ve hayatinizin yada yakinlarinizin hayatinin son bulduğu mezarliklarda bile bizler variz

Özel Güvenlik Görevlileri 5188 Sayılı Yasa kapsamında çalıştırılmaktadırlar. Görev alanlarında ve süresince " kamu görevlisi " sayılırken aynı zamanda 4857 Sayılı Yasaya göre de işçidirler. Bu durum sahada bir çok sorunlara yol açmaktadır. Görevini yapmaya çalışan arkadaşlarımıza görevleri haricinde iş yükü yüklenmekte hal böyle olunca da güvenlik zaafiyeti meydana gelmekte, eğer yüklenen işi yapmassa sistematik bir şekilde bezdirme, yıldırma ve iş akdi feshine kadar giden süreçler yaşanmaktadır. ÖGG nin iş güvencesi yoktur. Halihazırdaki yasa ÖGG yi koruyamamaktadır.
İstem ve Talep
5188 Sayılı Yasa kapsamında İçişleri Bakanlığının ÖGG nin statüsünün değiştirilmesi yönünde çalışma başlatmasını talep ediyorum.

İşveren ve müşteri arasında kalınan ihtilaflı husularda ÖGG nin iş akdi kolayca fesh edilmektedir.Bu durumda ÖGG yi koruyan yasa maddesi yoktur. Halbuki ÖGG genel kolluğa yardımcı görev ifa etmekte olup, bir polis ya da jandarmanın iş akdinin feshi ise kurumların iznine bağlıdır. Lakin ÖGG sadece işçidir. Ve tıpkı bir ayakkabı boyacısı gibi kapının önüne kolayca konulabilmektedir.
ÖGG nin iş güvencesi İçişleri Bakanlığı uhdesinde ele alınmalıdır.

Özel Güvenlik ve koruma hizmetlerini temsil eden 5188 sayılı kanun duzenlenip Gümrük ve Ticaret bakanlığından ve dolayısı ile Ticaret ilkesinden ayrıştırarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığının 4857 sayılı iş ve işci kanunundan çıkarılıp 5188 sayılı kanunun kendi özünde statü olarak işçi değil hizmet sınıfında bir alt yapı oluşturulup yardımcı mahiyetteki tamamlayıcı unsuru olması sebebi ile kontrol nokta görevlileri olarak 3201 sayılı emniyet hizmetleri sınıfına dahil edilmesi gerekmektedir.

772 Sayılı Mahalle ve Çarşı Bekçileri Kanunu
" Madde 2 – Çarşı ve mahalle bekçi teşkilatı, en büyük mülkiye amirinin emrinde, genel zabıtaya yardımcı, silahlı bir kuruluştur. Emniyet teşkilatı bulunan yerlerdeki bekçi kuruluşlarının mesleki amiri, polisin ilçedeki en büyük amiridir. Jandarmanın görev alanında bulunan belediye sınırları içindeki bekçi kuruluşlarının mesleki amiri ise ilçe Jandarma birlik komutanıdır. "

2004 te yürürlüğe giren 5188 Sayılı Kanun yetersiz kalmasindan dolayı
Sadece özel sektörün söz sahibi olduğu yerde tam anlamı ile güvenlik ve güvenlik hizmeti saglanamadigindan 772 sayılı Mahalle ve Çarşi Bekçileri Kanunundaki  madde 2 - de oldugu gibi 5188 sayili yasada da  yer almalidir.
Bu kanunla Özel Güvenlik Görevlisine de İş güvencesi saglamış olacaktır.

Toplum nezdinde Özel Güvenlik mesleğinin daha fazla anlasılır bir sekilde algılanması için kamu spotu yayınlanması gerekmektedir.

Özel Güvenlik Görevlisine İçişleri Bakanlığının belirledigi ve bulundukları valiliğin armasinin olduğu tek tip kıyafet kuralı getirilmeli.

Özel Güvenlik Görelileri 5188 sayılı kanuna göre görev başında memur sayıldıklarından dolayı hayat standartları çalışma koşullarının zor olması  Güvenlik ve Koruma görevinin vermiş olduğu risk durumundan dolayı almış oldukları ücretin aylık bazda memuriyet itibarına dayanılarak duzenlenip belli bir oranda sabitlenip her yıl ülke standartları boyutunda yükseltilmesi gerekmektedir.

Özel güvenlik gorevlileri gorev alanlarinda gorev süreleri esnasinda hertürlü kaza arbede yaralanma ve hatta hayatini kaybetmelere kadar vuku bulan olaylara maruz kaliyorlar bu durumda özel güvenlik görevlilerinide şehitlik gazilik ve yipranma gibi haklar getirilmesi gerekmektedir.

 
Etiketler: Özel, Güvenlik, Her, Yerde..Müstakil, Yasa, Kaçınılmaz...,
Yorumlar
Haber Yazılımı