Yazı Detayı
29 Temmuz 2019 - Pazartesi 00:16 Bu yazı 693 kez okundu
 
MALUM YASA 5188 VE EZİLEN ÖZEL GUVENLİK GOREVLİLERİ
Mehmet Karaca
ilter2385
 
 

Sayın meslektaşlarim. 2004 yılında çıkarılan bu malum bağlı bulunduğumuz ismi çok muhterem hafizamizin heryerini kaplayan hatta bicogumuzun güvenlik kodu olarak kullandığı şifre hatta kapı giriş kodlarini bilgisayar şifresi olarak bile kullandığımız malum yasamiz.

Bizi devletimize bağlayan tek dayanagimiz. Var olmamıza sebep dört haneli sayıdan oluşmuş kimilerinin hiç bilmediği hatta bir çok bakan ve millet vekilinin bile bilmediği devletimizin bizlere hak olarak gördüğü işte bu yasa. Bu yasa varya bu yasa. Üzerinden binlerce insanın ekmek yediği binlerce meslektasimin ve ailesinin tek güvencesi. Binlerce şirketin, sayısı hergun artan sendikaların ihalecinin isverenin Taşören in rant sağladığı yasa evet adını hepimiz biliyoruz şu bizim 5188 sayılı özel güvenlik yasasından bahsediyorum.

Ne yasa imiş be... Çalışanın asgari ücret aldığı ve işverenin taşeron un ihalecinin hatta özel güvenlik mesleğine ikmal kıyafet satıp bu mesleğin üzerinden para kazanan yasa. Herkesin zengin olduğu ama bir özel güvenlik görevlisi nin fakir hatta açlık sınırının bile altina mahrum bırakan malum içi boş yasanın neferleriyiz. Bizlerin çok dert leri var hepiniz biliyorsunuz kime sorsam aynı herkesin kaderi birbiriyle uyumlu ne bayram ne tatil dinlemeden ne yağmur ne çamur ne soğuk ne sıcak demeden çalışan bizlerin aynı kişilerin yol parası vermemek için saatlerce yollarda yuruyenleriz, ek iş yapıp nöbette uyumamak için sabahları zor eden bizleriz, iş yeri kendi yemeğinden yedirmedigi için evinizden getirenler bizleriz. Ayakkabısı sökük olduğu için hep bir sonraki aya erteleyen ve her defasında ayağı eve ıslak gelenler gene bizleriz. Şirket fazla mesaiye kal dediği için fazladan çalışıp o hakkınızda alamayan gene bizleriz.

Herkes biliyor aslında aynı kaderi yaşıyoruz aynı gemideyiz. Farklı gemide olanlar. Bizlerin halinden anlamayan devlet büyükleri, gemisi başka olanlar, şirket yetkilileri, sarı sendikalar, bizim halimizden anlıyor gibi yapıp sanki bizim için çalışıyormuş gibi yapıp aslında bizi hiç tiye almayanlar işte onlar farklı gemideler.

Çok dertliyim hepimiz hepimizin bağrı yanık hepimiz ağlamaklı aslında kendi dünyasında. İnanın etrafiniza bakın en rezil meslek grubu haline getirilmisiz. Bizler rezil edilmisiz. Sıradan bir işçi nin durumu bizden daha iyi bunları düzeltmenin tek yolu sendikalara kapılmak değil bunları düzeltmenin yolu birliktelik olmak iş arkadaşını satmamak birlikte hareket etmek hakikini aramak. Bizlerin sesini duyurması lazım bunları yazılarla gazetelerle videolarla TV programlarıyla, anketlerle sesimizi duyurmamiz lazım. Bizlerin iyi bir hukukcuya ihtiyacımız var.

Bizlerin sesimizi mecliste de duyuracak iyi bir siyasetçinin olmasi lazım. Ama tam destek tam bir birliktelikle. Artık yeter dememiz lazım. 5188 sayılı yasa değişmeli. Özel güvenlik görevlisi birlik olmali diye aynı seste birleşmemiz lazım.

 
Etiketler: MALUM, YASA, 5188, VE, EZİLEN, ÖZEL, GUVENLİK, GOREVLİLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı