Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Advert
Advert

Şubat Ayında En Çok Özel Güvenlik Görevlisi İstihdamı Sağlanıldı

İŞKUR’un işverenlerden aldığı açık iş sayısı şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 düşüşle 142 bin 640 oldu.

İŞKUR’un işverenlerden aldığı açık

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) şubat ayı, aylık istatistik bültenini yayımladı.

İŞKUR’un işverenlerden aldığı açık iş sayısı şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 düşüşle 142 bin 640 oldu.

İŞKUR’un aylık “İstatistik Raporu”na göre, açık işlerin yüzde 99,8’i özel sektörden alınan açık işlerden oluştu. Sektörler itibarıyla en fazla açık iş (176.742 açık iş) imalat sanayi sektöründe oldu. En çok açık iş “Özel Güvenlik Görevlisi (Silahsız), Satış Danışmanı/Uzmanı ve Turizm ve Otelcilik Elemanı” mesleklerinde belirlendi.

Kayıtlı işsiz sayısı

İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 5,1 düşüş göstererek 2 milyon 871 bin 610 kişi oldu. Kayıtlı işsiz sayısında geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 9,9 düşüş yaşandı.

Kayıtlı işsizlerin yüzde 50,2’si erkek, yüzde 49,8’i kadın, yüzde 24,8’i 15-24 yaş grubunda yer aldı.

İşe yerleştirme

İŞKUR aracılığıyla şubat ayında 41 bin 920’si (%64,2) erkek, 23 bin 393’ü (%35,8) kadın olmak üzere 65 bin 313 işe yerleşme gerçekleşti.

Ocak-Şubat döneminde sektörler itibarıyla en fazla işe yerleştirme sanayi sektöründe “İmalat” alanında; mesleklere göre ise en fazla işe yerleştirme sırasıyla “Özel Güvenlik Görevlisi (Silahsız), Konfeksiyon İşçisi ve Garson (Servis Elemanı)” mesleklerinde gerçekleştirildi.

meritking giriş kingroyal giriş