Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Advert
Advert

İZBAN güvenlik işçileri: Angarya istemiyoruz

İZBAN’da taşeron şirket bünyesinde görev yapan güvenlik işçileri görev tanımları dışındaki işleri de yapmaktan şikayetçi.

İZBAN’da taşeron şirket bünyesinde

İzmir’de raylı sistemle toplu taşıma hizmeti sunan İZBAN’da taşeron şirket bünyesinde görev yapan güvenlik işçileri çalışma koşullarındaki zorluklardan şikayetçi. 41 istasyonda yaklaşık 400 güvenlik işçisinin çalıştığı İZBAN’da işçiler görev tanımları dışında işler yaptırıldığını söyledi.

İstasyon operatörlerinin yapması gereken işleri de yaptıklarını anlatan güvenlik işçileri, bu görevleri yapmak istemedikleri zaman ise işten atılma tehdidiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Görüştüğümüz güvenlik işçileri, “5188 sayılı Yasa’ya göre özel güvenlik görevlisi olarak çalışmamız gerekiyor. Kamera kontrolü yapan operatörler, istasyonu oradaki olumsuzlukları trenlerin geliş gidişini kontrol etmeleri gerekirken bize baskı kuruyorlar. Koruma güvenlik dışında her işi yaptırıyorlar. İstasyon operatörlerinin yapması gereken evrak karşılama, tren boşaltma, ‘Elektrikli cihazları ellemeyin’ diye imza aldıkları halde panoları, elektrik açma kapama işini bize yaptırıyorlar. Peronlarda sabit kamera karşısında bekletiyorlar kış yaz. Yolcuya turnikede bilet bastırma görevimiz olmadığı halde bize yaptırıp yolcu ile karşı karşıya getiriyorlar. İnsan onurunu zedeleyecek şekilde telsizde iş tanımımızda olmayan talimatlar veriliyor” diyerek, yaşadıkları sorunları anlattı.  

Görevleri dışında iş yapmayı kabul etmedikleri zaman ise görevden alındıklarını aktaran işçiler, işten atılma tehdidiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

“KAMERA SİSTEMİYLE İZLENMEMİZ MOBBİNGDİR”

Alsancak’ta bulunan istasyon kontrol merkezindeki kamera sisteminin normalde istasyonlarda yaşanabilecek sorunları kontrol etmesi gerektiğini ifade eden işçiler, “Ancak bu kamera sistemiyle bizlerin izlenmesi mobbingdir. Lavabo ve ibadet gibi ihtiyaçlarımızı çoğu zaman gerçekleştiremiyoruz. Normalde istasyon ve çevresinde devriye gezmemiz gerekiyor ancak kamera karşısında sabit durmamız istendiği için bunu da yapamıyoruz. Bu durum asıl işimizi yapmamıza ve iyi hizmet vermemize engel oluyor” dedi.  

EVRENSEL

meritking giriş kingroyal giriş