Yargıtay’ın yeni kararına göre, özel güvenliklere hakaret eden bir şahsın cezası “kamu görevlisine karşı suç işlenmiş” olarak kabul edilerek arttırıldı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, özel güvenlik görevlisine hakaret eden kişiye verilen cezayı az bularak, cezanın “kamu görevlisine karşı suç işlenmiş” gibi kabul edilerek artırılmasına hükmetti.

Aydın’da bir kişi, özel güvenlik görevlileriyle tartıştı. Tartışma sonrası özel güvenlikler, kendilerine hakaret ettiği, görevlerini yapmalarına engel olduğu ve silahla tehdit ettiği gerekçesiyle bu kişilerden şikayetçi oldu.

Şikayet üzerine açılan davada Söke 1. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığı Türk Ceza Kanunu’nun “hakaret”, “tehdit” suçlarını düzenleyen hükümleri uyarınca şahısları hapisle cezalandırdı.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay 9. Ceza Dairesince incelendi. Daire, sanığa hakaret suçundan verilen cezayı az bularak yerel mahkeme kararını bozdu.

Dairenin kararında, özel güvenlik görevlilerine hakaret suçunu işleyen sanığın, Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’un 23/2. maddesi uyarınca “kamu görevlisine karşı suç işlemiş gibi cezalandırılması gerektiğine” işaret edilerek, bu nedenle sanığa verilen cezanın artırılması gerektiğine hükmetti.