Özel Güvenlik Meslek sahibi olmak isteyen pek çok  kişi güvenlik görevlisi statüsünde çalışmak istemektedir. Özel Güvenlik görevlisi olarak çalışmak silahlı veya silahsız olarak ikiye ayrılmaktadır. Her ikisi için de vatandaşların belirli şartları tamamlaması gerekir. 

 Silahsız Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur? 

 Güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler bu alanda pek çok araştırma yapmaktadır. Güvenlik görevlisi olmak için güvenlik sertifikasına sahip olmak gerekir. Silahsız güvenlik özel görevlisi olmak isteyen kişilerin öncelikle bazı şartları taşıması gerekir. Bu şartlardan birincisi 18 yaşını doldurmaktır. Ayrıca lköğretim mezunu olmayan kişilerin silahsız güvenlik görevlisi olmaları mümkün değildir. 

 Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerin bu alanda eğitim veren kurumlara başvurması ve sertifikaya sahip olmaları da gerekmektedir. Silahsız güvenlik sertifikası alacak olanlar Emniyet Genel Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu ÖGG sınavına girmeleri ve gerekli puan almaları gerekmektedir. Sınavda başarılı olamayan kişiler ise sınav harcı yatırarak tekrardan sınava girme hakkına sahiplerdir.