HAK-İŞ ÖZ-SAĞLIK İŞ Sendikası ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan toplu iş sözleşmesinde yer disiplin cetveli dikkat çekti.Konu ile ilgiili  TÜRK-İŞ'e bağlı Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Kocaeli Şube Başkan yardımcısı Muhammet Ali Tatlıgül haber sitemize açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı Toplu İş Sözleşmesinin Ceza Cetvelin 9. Maddesinin C Bendinde İş Yerinde Hasta Ve Hasta Yakınlarına Fiili Saldırıda Bulunmak.

1) 5 Yevmiye
2) İş Çıkışı

Bu Konu Özellikle Güvenlik Görevlisi Mesai Arkadaşlarımızı İlgilendirmektedir.Bu Resmen Güvenlik Görevlilerine Yapılmış Adaletsizlik Ve Hukuksuzluktur.Tarihte Güvenlik Görevlilerinin Hasta Ve Hasta Yakınına Bilerek Ve İsteyerek Saldırdığı Görülmemiştir. 

Ayrıca Aynı Sözleşmede  90 Gün İçinde  Kartını Alamayan Güvenlik Görevlisi İşten Çıkarılacak.

Yeri Geldiğinde;
Kendi Canını Ortaya Koyar,
Hasta Ve Hasta Yakınlarının Sözlü Fiziki Şiddetli Saldırılarına Uğrar, 
Mahkemelerde Kendini Savunsa da Haklı Olduğu Halde Haksız Sayıldığı Anlatana Kadar Kartı İptal Olur,
Kendini Aklayana Kadar Çalıştırılmayan,
Farklı Birimlerde Görevlendirmeyen, 
Maddi Ve Manevi Ceza Alan İşsiz kalan,
Güvenlik Görevlilerine Bu Madde Bir Kazanım mıdır Bir Ceza mıdır ? Soruyoruz ?

Bu Madde Tüm İşçileri Risk Altına Almıştır, En Çokta Hasta Yakınları İle Şiddet  Olayına Maruz Kalan Güvenlik Görevlilerini Doğrudan Etkilemektedir. Şikayete Tabi Adli ve Disiplin Suçlamasına Maruz Kalınarak Kimliğin Askıya Alınması Söz Konusudur. Adli Soruştuma Süreçi Bitene Kadar Geçen  Süreler Sözleşmede Belirtilen 90 Gün Sınırından Çok Daha Fazladır. Bu Süreçin Sonunda İşten Çıkış İle Karşılaşmak Kaçınılmaz Olmaktadır.

Şimdi Sendikanın Bahsettiği Yüzyılın Sözleşmesi Bu Mudur ? Takdiri Sağlık Alanında Çalışan Binlerce Güvenlik Görevlisi ve İşçiye Bırakıyorum.