"

Özel güvenlik Haber Olarak Bu Haberimizde Özel Güvenlik Kimlik Yenileme Nasıl Yapılır detayını haberimizde yer verdik.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?

Özel güvenlik kimlik kartı yenileme. Özel güvenlik görevlilerinin iş haklarının fesih edilmemesi için süresi dolmaya yaklaşan kimlik kartlarını yenilemeleri gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere özel güvenlik kimlik kartı yenileme işlemleri, gerekli belgeler ve kart ücretleri hakkında bilgi vereceğiz.

 

Özel Güvenlik Kartı Nasıl Yenilenir?

Özel Güvenlik kimlik kartları yenileme aşamaları kısaca şu şekildedir;

Evraklar tamamlanır Kursa kayıt olunur Sınava girilir Özel güvenlik şube müdürlüğüne başvuru yapılır Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması süreci başlar Özel güvenlik şubeye tekrar gidilir ve kimlik yenileme başvurusu yapılır. Özel Güvenlik Kimlik Ücretleri

Eski güvenlik kartını değiştirmek istiyorsanız ilk olarak istenen evrakları tamamlayıp güvenlik eğitim kurumlarından birine gitmelisiniz. Ardından kursa kayıt olmalı ve sınava girmelisiniz. Sınavda başarılı olursanız Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’nden randevu almalısınız. İstanbul gibi bazı illerde randevular internetten yapılabilmektedir. Randevu tarihinde Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne giderek kursun verdiği güvenlik sertifikası ve diğer evrakları teslim edin. Belgeleri verdikten sonra bir nüshasını kaşeletin. Bu durum, ilerde bir sorun olmaması için önemlidir. Belgeleri teslim etmenizin ardından yaklaşık bir ay süren güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma süreci başlar. Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlananlar özel güvenlik kimlik yenileme dilekçesini şubeye verirler. Son olarak şube size çalışabilir kağıdı verecektir. Onu da aldıktan sonra yapacağınız başka bir ey kalmıyor. Yeni kimlik kartınız en geç bir hafta içinde adresinize gönderilecektir.

Özel Güvenlik Kimlik Yenileme Evrakları

Silahlı ve silahsız özel güvenlik kimlik yenileme evrakları şunlardır;

Kimlik fotokopisi Diploma 2 tane fotoğraf İkametgah (E-devletten çıktı alabilirsiniz) Eski özel güvenlik kimlik kartının ve güvenlik sertifikasının hem aslı hem de fotokopisi

Özel güvenlik yenileme eğitimleri gerekli olmasına karşın ülkemizde pek çok kişi eğitimleri tamamlamak yerine yalnızca sınava girmektedir. Yalnızca mecburi olan silah eğitiminde güvenlik görevlileri kursa gitmektedirler.

Özel Güvenlik Kimlik Kartları Ne Zaman Yenilenir?

Özel güvenlik kimlikleri her 5 yılda bir yenilenmektedir. Güvenlik görevlileri kartın yenilenme süresinin gelmesine 6 ay kala yenileme işlemlerine başlamalıdırlar. Bunun sebebi kurslardaki sınavların 2 ayda bir yapılmasıdır. Bir sınavı kaçıran kişi diğer sınava girebilmek için 2 ay beklemek zorunda kalabilir, bu da kartın süresinin dolmasına yol açabilir.

Silahlı Kimlik Yenileme Eğitimi Kaç Saat?

Silahlı özel güvenlik yenileme dersleri toplam 60 saatten oluşmaktadır. Bu derslerin 55 saati teorik derslerdir. Diğer 5 saat ise özel güvenlik uygulama ders saatleridir. Teorik dersler 7 gün, poligonda uygulama dersleri ise yarım gün sürer. Kursta özel güvenlik hukukundan uyuşturucu madde bilgisine kadar pek çok konuda eğitim verilmektedir.

Silahsız Güvenlik Yenileme Eğitimi Kaç Saat?

Silahsız özel güvenlik yenileme dersleri 50 saattir. Eğitim saatleri gündüz ya da gece olacak şekilde ayarlanabilir. Özel güvenlik yenileme eğitim programını tamamlayanlardan sağlık raporu istenmemektedir.

Kimlik Yenilemek İçin Güvenlik Kursu Derslerine Girmek Zorunlu Mu?

Süresinin dolmasına az kalan kimlik kartları için eğitim alınmalı ve sınava girilmelidir. Ancak kimlik kartının kaybolması ya da yıpranması sebebiyle kartını yenilemek isteyenler derslere girmese de sınava girmek zorundadırlar. Yenileme için yapılacak müracaatlar özel güvenlik şube müdürlükleridir.