İzmir'de tramvay durağında insani ihtiyaçlarını karşılayacak alan olmadığı için yolun karşısındaki bir kafeye tuvalete giderken otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybeden tramvay durağı güvenlik görevlisi Hülya Onaylı'nın davasında sanık hakkında 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

İzmir'in Konak ilçesinde, tuvalete gitmek için yolun karşısına geçmeye çalışırken otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybeden tramvay durağı güvenlik görevlisi Hülya Onaylı'nın ölümüne neden olan sürücü hakkında 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Onaylı'nın ölümüne ilişkin hazırlanan iddianame, 9. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, maktulün, kırmızı ışık ihlali yaparak yolun karşısına doğru koşarak geçmek istediği sırada otomobilin çarpması sonucu yaralandığı, kaldırıldığı Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybettiğine yer verildi. Bilirkişi raporuna da yer verilen iddianamede, yüksek hızla ve tedbirsiz şekilde yaya geçidine yaklaşan sürücünün kazanın oluşumunda hatasıyla etken olduğu belirtildi.

İddianamede sanık hakkında, "taksirle bir insanın ölümüne neden olma" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istendi.

Konak ilçesinde 20 Eylül'de, B.S. idaresindeki otomobil, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda, tramvay durağında alan olmaması nedeniyle tuvalet ihtiyacı için yolun karşısına geçmeye çalışan tramvay durağı güvenlik görevlisi Hülya Onaylı'ya (40) çarpmış, kazada yaralanan kadın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Gözaltına alınan otomobili sürücüsü, adli kontrolle serbest bırakılmıştı. 

GENEL-İŞ: TUVALET TALEPLERİMİZ KARŞILANMADI

İşyerinde örgütlü olan Genel-İş İzmir 9 No'lu Şube Başkanı Sedat Kenar, “Milyonlar harcanarak hayata geçirilen raylı sistemlerin inşa sürecinde her şey düşünülmüşken duraklarda görev alacak güvenlik emekçisinin en doğal insani yaşam ihtiyacını giderebilmesi için gerekli şartlar sağlanmamıştır. İdareye tuvalet vb. ihtiyaçlar için taleplerde bulunmamıza rağmen böylesi sonuçların yaşanmaması için defalarca uyarılarda bulunmamıza rağmen sorunlarımızın çözümü noktasında hiçbir adım atılmadığını bildirmek istiyoruz” demişti.

EVRENSEL