Avdagiç, yaptığı yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez önceki gün İTO 140’ıncı Yıl Özel Ödülleri Töreni’nde açıkladığı işveren ve çalışanlara yönelik kararları değerlendirdi. Yemek ödemelerinde yemek kartı kullanma zorunluluğunun kaldırılmasının büyük bir müjde olduğunu belirten Avdagiç, “Böylelikle yemek kartı nedeniyle oluşan komisyon masrafı ortadan kalkacak. Hem işyeri sahiplerinin maliyetleri azalacak, hem de çalışanlar ekstra zamlarla karşılaşmayacak. Bu durum enflasyonla mücadeleye de pozitif yansıyacak” dedi.

‘TEŞVİK EDECEK’

İşveren ve çalışanlara yönelik yeni kararların İTO’nun 140’ıncı yılını kutladığı bir günde Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmasını anlamlı bulduklarını kaydeden Avdagiç, şunları söyledi: “İşverenlerin çalışanlara elektrik, doğalgaz ve ısınma desteklerinin 1.000 liralık kısmının gelir vergisi ve sigorta prim kesintisinden muaf tutulmasını da isabetli bir karar olarak görüyoruz. Ayrıca yurtdışındaki inşaat, bakım, onarım gibi işlerde Türk işçi çalıştıranlar gelir vergisi ödemeyecek. Tüm bu düzenlemeler aynı zamanda işveren tarafından çalışanlarımızın daha fazla desteklenmesini de teşvik edecektir.”

ERDOĞAN’IN İTO MESAJI

Açıklamada ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün gerçekleşen ödül töreninde İTO’da verdiği mesajlara da yer verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Koronavirüs salgını döneminde, iş dünyasının bu krizden en az seviyede etkilenmesi için İTO ile etkin çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Ülke için üreten, katma değer sağlayan, istihdam oluşturan iş insanlarının her birine teşekkür eden Erdoğan, bugüne kadar İTO nasıl bir olduysa, nasıl beraber olduysa, nasıl kardeş olduysa, bundan sonra da aynı birliğini, beraberliğini, kardeşliğini yürütmesinin İstanbul’a ve İTO’ya çok şeyler kazandıracağına inandığını sözlerine ekledi.