"

Türk-İş’e bağlı Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı 2019 Asgari Ücretin net olarak 2.020 tl açıklanmasından sonra kamu’da ve yerel yönetimlerde çalışan taşeron sistem üzerinden kadroya geçen işçilerin ücretlerinin belirsizliğinin adeta kaosa dönüştüğünü söyledi.

Güvenlik-İş Genel Başkanı Çağırıcı; yaptığı açıklamada Kadroya alma işlemleri 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde gerçekleştirildi.

Söz konusu KHK’de, kadroya alınan işçilerin ücretlerinin Yüksek Hakem Kurulu’nun aldığı karara göre kadro kapsamına alınan işçilere 2020’nin 11. ayına kadar her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılacağı öngörüldü, o zamanda itirazımızı yaptık, ancak kimse oralı olmadı.

Asgari ücretin altında hiçbir ücretin olmayacağını söyleyen Güvenlik-İş Genel Başkanı Ömer Çağırıcı, asgari ücret en alt limittir, asgari ücretin artışından dolayı altta kalan ücretler 2.020 tl seviyesine çekilecek ve Bakanlığın çerçeve protokolü veya toplu iş sözleşmesi hükümleri uygulanacaktır dedi.

BAKANLIĞIN GÖREVİ SORUN ÇÖZMEK, SORUN ÇIKARMAK DEĞİLDİR

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, asgari ücret artışını taşeron işçilere yansıtıp yansıtmayacaklarını soranlara farklı görüş verdi, İlk görüş yazısında, kadroya alınan taşeron işçilerin 1 Ocak 2018 tarihindeki çıplak ücretlerinin esas alınacağı, asgari ücretle olan bağlarının koptuğu kaydedildi.

İkinci görüş yazısında ise sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerin ücretlerinin kadroya alınırken işçiyle idare arasında imzalanan iş sözleşmesine göre belirlenmesi gerektiği belirtildi.

Bakanlık enflasyon oranının altında olan 4+4 zammı vermeyi düşünecekse enflasyon oranı ne olacak, asgari ücretin katları olarak çalışanlar ümitle beklerken, adeta bu yaşanan kaos işçilerde huzur bırakmamıştır, işçi arkadaşlarımız hak ettiklerini istemektedirler, kurumların bazılarının iş sözleşmesi imzalatmadığı, bazılarının asgari ücretin katlarını yazdığı, bazı kurumların ise net ücreti iş sözleşmelerine yazdığı görülüyor, bu çerçevede hangisi olacak bir yetkili çıkıp ta açıklama yapmıyor, kurumlar bile nasıl işlem yapacağını bilmiyor, Devlet asla aciz duruma düşürülemez, Bürokrasinin adeta çöktüğünü hep birlikte izliyoruz dedi.

TÜRK-İŞ ve GÜVENLİK-İŞ OLARAK YETKİLİLERE TALEPLERİMİZİ İLETTİK

Güvenlik-İş Genel Başkanı Ömer Çağırıcı , Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ ve Sendikamız Güvenlik-İş önceden öngörülen bu sorunları yetkili makamlara ileterek ,Perşembe’nin gelişini Çarşamba’dan geldiğini herkese söyledi, ancak çözüm yolunda bu zamana kadar adım atmayan yetkililer neyi bekliyor, bir kurumda kadrolu işçi kamu kesimi toplu iş sözleşmesine dahilken, kadroya geçen işçilerimizin kamu toplu iş sözleşmesine dahil edilmemesi geçis sürecinin sancılı olacağını bağıra bağıra söylüyordu, kamuda işçiler arasında ayrım ortadan kalkmalı ve tüm işçi arkadaşlarımız kamu toplu iş sözleşmesine dahil edilmeli,adalet ancak böyle sağlanır dedi.