Adalet Bakanlığı, 2024 yılında Bakanlığa çok sayıda personel alımı yapılacağını duyurdu. Bakan Yılmaz Tunç'tan gelen açıklamaya göre, pek çok kadrodan personel alımı yapılacak. En çok alım yapılacak kadrolardan birinin ise güvenlik görevlisi kadrosu olduğu öğrenildi. Peki Adalet Bakanlığı güvenlik görevlisi alımı başvuru şartları nedir? Adalet Bakanlığı'na personel başvuruları nasıl yapılacak? Başvurular nereden ve ne zamana kadar yapılacak?

ADALET BAKANLIĞI GÜVENLİK GÖREVLİSİ PERSONEL ALIMI

GÜVENLİK GÖREVLİSİ ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Adalet Bakanlığı kapsamında güvenlik görevlisi alımına başvuru yapacaklarda aranan şartlar belli oldu. - En az lise veya dengi okul mezunu olmak, - Son başvuru tarihi itibarıyla geçerlilik süresi dolmamış özel güvenlik görevlisi kimlik kartına (silahlı ibareli) sahip olmak, - Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, merkezi sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla 30 yaşını bitirmemiş olmak, (1 Ocak 1990 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.) - Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm’den kısa boylu olmamak, - Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, bedensel özürlü olmamak, şaşılık, körlük, topallık, işitme kaybı, çehrede sabit eser, uzuv noksanlığı, kekemelik ve benzeri engeller bulunmamak, - Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin;180 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 80+13=93’ten fazla, 80-17=63’ten az olmaması gerekmektedir.) - Güvenlik soruşturması olumlu olmak, - 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 10 uncu maddesinde yer alan şartları taşımak, - Türk vatandaşı olmak, - Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak, - 657 sayılı Kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak, - 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak Kamu haklarından mahrum olmamak, - Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

BAŞVURULAR NEREDEN VE NE ZAMANA KADAR YAPILACAK?

Adalet Bakanlığı'na güvenlik görevlisi personel alımı başvuruları ilanı henüz duyurulmadı. Başvuru ayrıntıları ve ilanın yakında Bakanlık tarafından duyurulması bekleniyor.