Sendikal
Giriş Tarihi : 26-04-2020 21:25   Güncelleme : 26-04-2020 22:25

Yüzlerce Vaka Varken Güvenlikleri Koronavirüs Mü Koruyor Yoksa Sendikalar Mı?

Koronavirüsün ülkemizde görüldüğü ilk günlerden itibaren sağlık tebdirleri kapsamında en ön safhada yer alan özel güvenlik görevlileri yine yalnız bırakıldı.

Yüzlerce Vaka Varken Güvenlikleri Koronavirüs Mü Koruyor Yoksa Sendikalar Mı?

Koronavirüsün ülkemizde görüldüğü ilk günlerden itibaren sağlık tebdirleri kapsamında en ön safhada yer alan özel güvenlik görevlileri yine yalnız bırakıldı.

Yüzlerce Vaka Varken Özel Güvenlik Görevlilerini Koranavirüsmü Koruyor Yoksa Sendikalarmı?

Koronavirüsün ülkemizde görüldüğü ilk günlerden itibaren sağlık tebdirleri kapsamında en ön safhada yer alan özel güvenlik görevlileri yine yalnız bırakıldı.Özelikle hastanelerde görev yapan riskli alanların en başında yer alan ve her zaman görünmezden gelinen özel güvenlik görevlilerini sendikalar da görmezden geldi.Koranavirüse yakalan hayatını kaybeden veya tedavisi süren tüm özel güvenlik görevlileri kamuoyuna yine anlatılamadı.Sağlık bakanlığı'nın asıl işçisi olmasına rağmen ek prim ödemelerinde yalnız bırakılırken sendikalar sadece sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

koronavirüs,özel güvenlik görevlileri

Özel Güvenlik Görevlileri Yine Yalnız Bırakıldı

Koroanavirüse yakalan özel güvenlik görevlileri kendi başlarına bırakılarak tedavi süreçleri devam etti.Hayatını kaybedenler ise sesiz sedasız ebedi yolculuğuna uğurlandı.Ülkemizin huzuru için 7/24 görev yapan özel güvenlik görevlileri yine üvey evlat muamamelesi ile karşı karşıya kaldı.

En Kritik Görevlerin Başında Yer Aldılar

Özel Güvenlik görevlileri ateş ölçer,maske dağtımı ile koronavirüs tedbirleri kapsamında süreçin en başında yer aldılari,İçişleri bakanlığı ateş ölçer maske dağıtımını 5188 Sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanun kapsamında yasal olduğunu belirtti. Özellikle sağlıkta asgari ücretle çalışam güvenlikler risk ile karşı karşıya maddi anlamda güçlük çekmeleri yetmezmiş gibi alınacak tedbirlerde yalnız bırakılmaktadır.

Her gun insanlarla iç içe görev yapılmasına rağmen ve bu ortamlarda sadece maske takarak direk ateş ölçer cihazıyla ateş ölçmeleri ne kadar doğrudur. Önce özel güvenlik görevlileri kendilerini koruyacak ekipmanlar temin edilmesi gerekmektedir. Sadece bez maske ve eldiven ile koruma yapan güvenlik görevlileri koruyucu elbise ekipmanlardan faydalanmamaktadır. Son çıkan genelgede ateş ölceme istemi yapılan güvenlikler direk hasta ile temas etme ihtimali ile karşı karşıyadır. Sendikalar ise buna sessiz kalmaya devam etmektedir.

Sendikalar Üyelerin Sorunlarını Dile Getirmiyor!

Üyelerinin sorunlarını dile getirmek yerine sadece sosyal sayfalardan geçmiş olsun başımız sağolsun denilmektedir. Ülke olarak zor dönemden geçerken bu hastalığa yakalanan yada vefat eden güvenliklere maddi ve manevi yardımda yapılmamaktadır. Bunun dışında sokağa çıkma yasağı nin bulunduğu bölgelerde ise özel güvenlik görevlileri işlerine giderken hiçbir ulaşım aracının çalışmadığı durumlarda kendi imkanları ile veyahut bisiklet ler ile yada yaya olarak dakikalarca yürüyerek işlerine zor zahmet gidebilmektedirler. Sendikalarin bu konuda sessiz kalması ise özel güvenlik görevlilerini sahipsiz bir şekilde ortada koymaktadır.

Evde kalın mesajları verilirken sokağa çıkma yasağı getirilirken Özel Güvenlik görevlileri kapsam dışı bırakılmakta. Onlar 7/24 görevdeler ve her an risk içindeler bu riski em aza indirmekte öncelikle iş verenlerin sonra sendikaların işidir. Özel Güvenlik görevlilerine görev yeri ayırmaksızın yüz koruyucu cam maske dağıtılmalıdır. Çünkü insan odaklı görev yapmaktadırlar. Sendikaların bunu yetkililere iletmesi ve zor şartlar altında çalışan Güvenlik görevlilerine maddi destek talep etmesi gerekir. Güvenliğin işi Güvenliği sağlamaksa Sendikaların işide onların iş güvenliğini sağlamaktır.

ÖZEL HABER 

EDİTÖR:MEHMET KARACA