Haber
Giriş Tarihi : 18-11-2020 20:28   Güncelleme : 18-11-2020 20:55

Yetki Var Toplu İş Sözleşmesi Yok,Mersin Büyükşehir Belediyesinde Özel Güvenlik İşçileri Sahipsiz Kaldı

Toplu iş sözleşmesi sürecini yakından takip eden haber sitemiz yaklaşık 4 aylık bir süredir toplu iş sözleşmesinden yararlanamayan özel güvenlik işçilerinin sorunlarını ele aldı.

Yetki Var Toplu İş Sözleşmesi Yok,Mersin Büyükşehir Belediyesinde Özel Güvenlik İşçileri Sahipsiz Kaldı

Toplu iş sözleşmesi sürecini yakından takip eden haber sitemiz yaklaşık 4 aylık bir süredir toplu iş sözleşmesinden yararlanamayan özel güvenlik işçilerinin sorunlarını ele aldı.

''Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar İnşaat A.Ş 560 Özel Güvenlik İşçisini Toplu İş Sözleşmesinden Mahrum Etti''Haberimiz sonrası mahkemelik olan yetki tespitinin ilk duruşması 16 Aralık 2020 tarihinde yapılacak

Bilindiği üzere Haber sitemize ulaşan özel güvenlik işçileri toplu iş sözleşmesinin belirsizliği koruduğunu ve Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar İnşaat A.Ş çalışan diğer işçilerin toplu iş sözleşmesi yaparak sosyal ve ekonomik haklara kavuştuğunu bildirmesi üzerine toplu iş sözleşmesinin neden yapılamadığını araştırmıştı.

Yetki Var Toplu İş Sözleşmesi Yok!

15.06.2020 tarihinde T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tüm belediyelere göndermiş olduğu iş kolları yazısını dikkate almayan ve özel güvenlik işçilerini 19.İş kolunda SGK bildirimlerini yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar İnşaat A.Ş Genel İşler kolunda olmayan özel güvenlik işçilerini toplu iş sözleşmesinden mahrum bıraktı.

Güvenlik-Sen Sendikasının Aldığı Yetkiye İmar İnşaat A.Ş tarafından İtiraz!

Yetki Tespiti Mahkemelik Oldu!

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  Özel Güvenlik İşçileri adına 19.İş kolunda faaliyet gösteren sendika DİSK Güvenlik-Sen sendikasına toplu iş sözleşmesi yapabilmek için yetki verdi.Bunun üzerine Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar İnşaat A.Ş yöneticileri Güvenlik-Sen sendikasının yetki tespitine itiraz ederek iş kolunu mahkemeye taşıdı.Mahkemelik olan iş kolu tespitinde mağdur olan işçiler yaklaşık 4 aydır toplu iş sözleşmesinden mahrum bırakıldı.Özel Güvenlik İşçileri Mahkemenin iş kolu tespiti sonrası ancak toplu iş sözleşmesinden yararlanacak.

İmar İnşaat A.Ş Özel Güvenlik İşçilerinin SGK'ya Bildirdiği bakanlığın yazısı sonrası iş kollarının düzeltmediği gibi 19.İş Kolunu da Kabul Etmiyor.İmar İnşaat A.Ş nace kodlarında çelişki yaşıyor.

İşçiler Yetki Alan Güvenlik-Sen Yetersiz Kaldı İddialarında Bulundu!

Güvenlik-Sen Yönetimi Ziyaretimize Gelmedi!

560 İşçi,Toplu İş Sözleşmesi Yapılmasında Engel Olan Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar İnşaat A.Ş Yöneticilerine ve sendikalarına tepkili.Toplu iş sözleşmesi sürecini tıkayan tüm engellerin ortadan kaldırılması ile ilgili süreç hakkında kendilerini ziyaret etmeyen bilgilendirme yapmayan Güvenlik-Sen Sendikasına tepkileri dile getirdiler.

Maaşlarını Geç Alıyorlar!

İmar İnşaat A.Ş bünyesinde çalışan özel güvenlik işçileri maaşlarını normal ödeme zamanından 5,6 gün sonra aldıklarını dile getirirken sendikalıyız ama sendikal haklarının hiç birinden yararlanamıyoruz dediler.

İmar İnşaat A.Ş diğer işçiler ile toplu iş sözleşmesi yaparak en düşük maaş 3.300 TL olduğu basınla ile paylaşmıştı.

''Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden İmar İnşaat A.Ş. ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında bin 187 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşme uyarınca İmar İnşaat A.Ş.’de en düşük işçi maaşı 3 bin 300 TL oldu. Yevmiyelere yapılacak zamların her yıl için ayrı ayrı belirlendiği sözleşmede ayrıca TÜFE farkı artı yüzde 2 oranında refah payının da maaşlara yansıtılması karara bağlandı. Her işçiye 400 liralık gıda yardımı verilmesi, çocuğu üniversite kazanan işçilere çocuk başına ilk yıl 275 lira, ikinci yıl 300 lira verilmesi de sözleşmede yer aldı''

Özel Güvenlik İşçileri Mahrum Bırakıldı.

Asgari ücret alan özel güvenlik işçileri artık bu belirsizliğin son bulmasını bekliyor!

 

Özel Güvenlik Haber olarak sürecin takipçisi olacağız.