Güvenlik-İş Sendikası
Giriş Tarihi : 22-02-2021 18:35   Güncelleme : 22-02-2021 19:37

Yetki Tespit Davasıni Kaybeden Loomis'te Toplu İş Sözleşmesi Süreci Başlayacak

İstanbul 25. İş Mahkemesinde 2020/178 Esas numarası ile görülen davada,sendikada lehine karar verildi.

Yetki Tespit Davasıni Kaybeden Loomis'te Toplu İş Sözleşmesi Süreci Başlayacak

Loomis Güvenlik Hizmetleri A.Ş. tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Güvenlik ve Savunma İşçileri (Güvenlik-İş) Sendikası davalı gösterilmek suretiyle sendikanın davacı işyerinde toplu iş sözleşmesi yapmak için gerekli çoğunluğu sağladığına ilişkin yetki tespit kararının iptali istemli dava açılmıştı. İstanbul 25. İş Mahkemesinde 2020/178 Esas numarası ile görülen davada,sendikada lehine karar verildi.

 İstanbul 25. İş Mahkemesi,Sendikanın Toplu İş Sözleşmesi İçin Gerekli Çoğunluğu Sağladığına Hüküm Etti.

Bu karara göre İsveç Kökenli,ülkemizde para ve nakit taşımacılığı sektöründen hizmet gösteren Loomis Firmasında çalışan özel güvenlik görevlileri uzun zamandır bekledikleri toplu iş sözleşmesine kavuşacak.

Çıkan Karar İle İlgili Güvenlik-İş Sendikasından Açıklama Geldi;

Loomis Güvenlik Hizmetleri A.Ş çalışanları 4 Şubat 2019’da Anayasal haklarını kullanarak Güvenlik-İş Sendikamıza hür iradeleri ile üye olmaya başladılar, bize gönül veren işçiler ve teşkilatımızın üstün gayretleri sonucunda sendikamız 19 Şubat 2019 tarihinde Loomis Güvenlik A.Ş’de yeterli çoğunluğu sağladı. 

Dünya’nın her yerinde Loomis Güvenlik A.Ş çalışanları sendikalı iken , Ülkemizde de anayasal hak olan sendika üyeliğine karşı Türkiye Loomis Güvenlik A.Ş nin taraf oldukları küresel sözleşmeye uymalarını beklerken çalışanlarının sendikalı olmalarını istemediklerine engel olmak için her yolu denediklerine ilk günden şahit olduk ve şirket tarafından gerçekleşen her türlü baskı tehdit ve işten çıkarılmalara karşı hukuk mücadelemiz başlamış oldu.  

İşletme yetki tespit belgesini aldıktan sonra, Loomis Güvenlik A.Ş. İstanbul 25. İş Mahkemesine  04.03.2019 Tarihinde yetki tespitinin iptal davasını açtı. Açılan dava üzerine İstanbul 25 İş Mahkemesi davanın reddine karar verdi, Kararı istinaf eden Loomis A.Ş. nin başvurusu üzerine İstanbul BAM 27. Hukuk Dairesi eksik inceleme gerekçesi ile Yerel mahkemeye geri gönderdi, 3 lü bilirkişi heyetine yerinde inceleme yapma yetkisi verdi ve Sendikamız Hukuk Müşavirliği savunmaları hukuka uygun ve gerçeği yansıttığı gerekçesiyle Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının verdiği yetki tespitinin geçerli olduğu kanıtlandı, Loomis Güvenlik A.Ş. tarafından açılan davanın reddine ve haklı olduğumuza karar verildi.

Ayrıca Loomis Güvenlik A.Ş yetkiye itiraz ile kalmayıp küçülme söz konusu değilken ülkemizde örgütlenme sonrası şirket bünyesinde örgütlenmeye katkı sağlayan 43 kişinin iş aktini küçülme bahanesi ile tek taraflı fesih etmişti, Sendikamızın Hukuk Müşavirliği 43 arkadaşımızın Sendikal nedenlerle işten çıkartıldığı iddiasıyla işe iade davasını açmış, açılan davalarda Loomis Güvenlik A.Ş. nin bünyesindeki işçilerin sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldığını, 43 Loomis Güvenlik A.Ş. işçisinin iş feshinin haksız olduğunu ispatlamış, işe iadelerini ve 1 yıllık brüt ücret üzerinden sendikal tazminat alma haklarını kazanarak, mahkeme süreçleri devam etmektedir

Birçok Avrupa ülkesinde güvenlik hizmeti yürüten ve uluslararası sendikalara bağlılığı olan Loomis Güvenlik A.Ş nin ülkemizde çifte standart uygulaması, hukuk nezdinde ispatlanmış oldu, ilk günden bugüne ve bundan sonrada yurt içindeki mücadelemiz artarak devam edecek olup üyesi olduğumuz uluslararası UNİ GLOBAL UNİON küresel sendikamız nezdinde hak aramaya devam edeceğiz, haklı davamızdan geri adım atmayacağımızı her platformda dile getirip takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz.

Mücadelemiz her şartta her koşulda devam edecektir denildi.

 

AdminAdmin