Haber
Giriş Tarihi : 05-08-2020 23:08   Güncelleme : 05-08-2020 23:08

Üst Yazı Gönderildi,696 KHK İşçileri İlgilendiren Asgari Ücret Yüzdelik Farkları Kurumlar Tarafından Ödeniyormu?

25 Aralık 2018 yılında asgari ücret farkları ile ilgili yapmış olduğumuz haber içerisinde yer alan hukuki bilgileri okuyucularımıza aktaran iş hukuku ve sendikal hukuk alanında uzman olan Av.Levent Atabay hukuk mücadelesini sürdürüp yüzdelik davalar ile ilgili açmış olduğu emsal kararlar sonuçlanmaya başlamışt

Üst Yazı Gönderildi,696 KHK İşçileri İlgilendiren Asgari Ücret Yüzdelik Farkları Kurumlar Tarafından Ödeniyormu?

25 Aralık 2018 yılında asgari ücret farkları ile ilgili yapmış olduğumuz haber içerisinde yer alan hukuki bilgileri okuyucularımıza aktaran iş hukuku ve sendikal hukuk alanında uzman olan Av.Levent Atabay hukuk mücadelesini sürdürüp yüzdelik davalar ile ilgili açmış olduğu emsal kararlar sonuçlanmaya başlamıştı.Açılan davalar sonucu bazı kurumlar işçilerin asgari ücret farklarını ödedi gözler diğer kurumlara çevrilmişti.

Yüzdelik Farklar Ödeniyormu?

Asgari ücret davaları ile ilgili kamu kurumları yüzdelik dilimlerin ödenmesi için ön araştırma yapmaya başladı.Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan hastane müdürlüklerine üst yazı göndererek 696 KHK öncesi temel ihale şartnamesinde belirtilen yüzdelik dilimlerin araştıralarak il müdürlüğüne gönderilmesini istedi.

Konu ile ilgili Haber Sitemize Açıklama Yapan İş Hukuku ve Sendikal Hukuk Alanında Uzman Olan Av.Levent Atabay;

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında taşeron nezdinde çalışmakta olan işçiler; 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrolarına geçirilirken, taşeron nezdinde almakta oldukları asgari ücretin oransal fazlası ücretler üzerinden çalıştıkları idarelere geçişleri sağlanmış ve sürekli işçi kadrosuna geçtikten sonra 2018 yılı boyunca taşeron nezdinde aldıkları asgari ücretin oransal yüzde farkları üzerinden ücretlerini almışlardır. 
Birçok kamu kurum ve kuruluşunda sürekli işçi kadrosuna geçirilmeden önce işçilerin ücretleri ihale şartnameleri ile asgari ücretin oransal fazlası olarak belirlendiği, kadroya geçtikten sonra 2018 yılında da  aynı oranda ücretin ödenmeye devam edildiği halde 2019 yılına gelindiğinde Çalışma Genel Müdürlüğünün hatalı görüşü sebebiyle birçok kamu kurum ve kuruluşu, Asgari Ücrete Gelen Zam Miktarını işçilere uygulamamış, bünyelerinde çalışmakta olan işçilerden ücretleri asgari ücretin altında kalanların ücretlerini yeni asgari ücret seviyesine çekip çerçeve TİS’den kaynaklı %4 zam, ücretleri asgari ücretin üzerinde olanlara da sadece %4 zam (TİS’ den kaynaklı) uygulamak suretiyle eksik maaş ödemesi yapmışlardır.
Bu konu çok önceden 25.12.2018 tarihinde tarafımızca gündeme getirilmiş, kamu kurum ve kuruluşları en başta uyarılmış ve asgari ücretin oransal farkı ile çalışan işçilere öncelikle 2019 asgari ücretinin üstüne oransal yüzde farkını daha sonrada çerçeve Toplu İş Sözleşmesinden kaynaklı %4 zammın uygulanması gerektiği dile getirilmiştir.
Önceden tarafımızca bilgilendirilmelerine rağmen yanlış uygulamaya devam ederek eksik ücret ödeyen kurumların başında gelen Sağlık Bakanlığına karşı, burada çalışan işçilerimizin hakkını savunmak adına açılan davalarda mahkemece eksik ödenen ücretin tamamının ödenmesine KESİN olarak karar verilmiştir. 
Türkiye’ de ilk defa tarafımızca dile getirilen asgari ücret farkları konusuyla ilgili olarak başlatmış olduğumuz davalar ve dava sonrası bakanlıkla görüşmelerimiz bugün itibariyle nihayet sonuç göstermeye bağlamış ve geldiğimiz noktada, Sağlık Bakanlığı ülke genelindeki hastanelere yazı göndererek işçilerin taşeron dönemindeki yüzdelik farklarının bilgilerini ve fiilen yaptıkları görevleri konusunda veri toplamaktadır. Söz konusu çalışmanın Sağlık Bakanlığının asgari ücret farklarını ödemek amacıyla yaptığını düşünmekteyiz.  
Ama buradan tüm işçilerimize sesleniyoruz, Sağlık Bakanlığı kendiliğinden ödeme yapmasa bile bu davaların mucidi olarak, hukuk mücadelenizde biz sonuna kadar yanınızdayız. Hali hazırda yaşadığımız sürece gelmek yani Bakanlığın artık hatasını kabul etmesi bile bizler açısından sevindirici bir haberdir. Asgari ücret farkları konusunda mağdur olan son işçi hakkını alana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Gelişmelerden tüm işçi kardeşlerimizi sizler aracılığıyla bilgilendireceğiz dedi