Haber
Giriş Tarihi : 11-02-2021 09:09   Güncelleme : 11-02-2021 09:09

TYP MEB Okul Güvenlik Temsil Heyeti Ankara’da Sorunlarına Çözüm Aradı

TYP kapsamında okullarda çalışan MEB okul güvenliklerinin temsilcileri Ankara’da sorunlarını anlatma fırsatı bularak yetkililerden destek istedi.

TYP MEB Okul Güvenlik Temsil Heyeti Ankara’da Sorunlarına Çözüm Aradı

TYP kapsamında okullarda çalışan MEB okul güvenliklerinin temsilcileri Ankara’da bir dizi görüşmeler gerçekleştirerek sorunlarını ve taleplerini ilk ağızdan yetkililere iletme fırsatı yakaladı.

Bir yılı aşkın süredir sosyal medyada süreklilik mücadelesi veren okul güvenlikleri Ankara’da siyasi isimleri ziyaret ederek sorunlarına çözüm aradılar. Güven-İş Sendikası Genel Başkanı Tuncay ŞAŞ öncülüğünde Bursa’dan Meliha Aslan, Şengül Semerci; Trabzon’dan Funda Ofluoğlu ve Gaziantep’ten Mehmet Fatih Nalçacı yola çıkarak, otuz bin okul güvenliğini temsilen Ankara’da görüşmelerde bulundu.

MHP’den İsmet BÜYÜKATAMAN , Sefer AYCAN ve Olcay KILAVUZ ile AK Parti’den Salih CORA ve Bahar AYVAZOĞLU ile görüşen temsilci ekibi daha sonra Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa DESTİCİ ile görüşme sağladı.

 Gerçekleşen görüşmelerde temsil heyeti okullarda çalışan güvenlik görevlilerinin sorunlarını anlatıp işlerinde süreklilik istedi. Siyasi liderlerden tam destek alan okul güvenlikleri taleplerini yazılı olarak şu başlıklarda yetkililere verdi.

  1. Olcay KILAVUZ tarafından MHP TBMM gurubu adına verilen 2/3048 nolu kanun teklifinin kabul edilmesi ve yürürlüğe konulması
  2. TYP de bulunan 24 ay çalışabilir kuralı “Süresiz olarak çalışabilir” şeklinde değiştirilmesi
  3. Kura sistemiyle işçi seçimi kaldırılmalı, okullarda çalışan personel 1 den 10 a kadar puanlama yapılarak memnuniyet usulu görevine devam etmelidir.
  4. 9 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararnamede de açıklandığı gibi sözleşmeli personel olarak istihdam edilmeli 12 ay süresiz çalışma hakkı verilerek mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir.
  5. 4 maddelik destek dilekçesi veren temcilci grubu pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte mağduriyet yaşayan okul güvenliklerinin Ankara'da sesleri oldu.

    Şimdi hepsinin gözü kulağı seslerine kulak ve taleplerine olumlu cevap..

KAYNAK:BURSAHABER