Haber Detayı
08 Eylül 2018 - Cumartesi 11:29 Bu haber 41353 kez okundu
 
TYP Kapsamında Okullara 20 Bin Özel Güvenlik Görevlisi İstihdam Edilecek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında okullarda istihdam edileceğini duyurduğu “Eğitim Koordinasyon görevlisi” ile ilgili ayrıntılar belli oldu. Buna göre 20 bin özel güvenlik görevlisi alınacak.Özel Güvenlik görevlisi bulunmayan okullarda ise “Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi” devreye girerek okulların güvenliğini sağlayacak.
- Haberi
TYP Kapsamında Okullara 20 Bin Özel Güvenlik Görevlisi İstihdam Edilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında okullarda istihdam edileceğini duyurduğu “Eğitim Koordinasyon görevlisi” ile ilgili ayrıntılar belli oldu. Buna göre 20 bin özel güvenlik görevlisi alınacak. Güvenlik görevlisi bulunmayan okullarda ise “Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi” devreye girerek okulların güvenliğini sağlayacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İŞKUR kanalıyla okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 60 bin kişinin istihdam edileceğini açıkladı. Edinilen bilgiye göre, okullara temizlik görevlilerinin yanı sıra 20 bin de özel güvenlik görevlisi istihdam edilecek.

Protokol yapılacak

Okullarda temizlik ve güvenlik görevlilerinin yanı sıra “Güvenli eğitim koordinasyon görevlisi” de tahsis edilecek. Bakanlık yetkilileri “Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi” sayısının İçişleri Bakanlığı ile yapılacak protokolden sonra sayının netleşeceğini kaydetti.

20 bin özel güvenliğin güvenli okul projesi kapsamında okullarda yer alacağını kaydeden Mili Eğitim Bakanlığı kaynakları ise güvenlik görevlilerinin istihdam edilmesinin ardından uyum eğitiminden geçirileceklerini belirtti. Bakanlık yetkilileri şunları söyledi:

“Güvenli okul projesi kapsamında 20 bin özel güvenlik görevlisine eğitim verilecek. Okul yaşamının hassasiyetleri anlatılacak. Bu kişiler doğrudan okullarda görev yapacak. Özel güvenliğin yanı sıra polis ya da jandarma da okullarda yer alacak. Sabit güvenlik görevlisinin bulunmadığı okullarda ise ‘Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi’ devreye girecek. Bu kişi birden fazla okuldan sorumlu olabilecek. Her gün okulların idaresi ile iletişim kuracak. Okulların güvenlikle ilgili sorunlarını polis ve jandarmaya aktararak, çözülmesini sağlayacak.”

TYP NEDİR?

Türkiyenin istihdam kurumu olan İŞKUR işgücü piyasasına girmekte zorlanan vatandaşların toplum yararına bir iş yapmasını ya da bir hizmet gerçekleştirmesini sağlıyor. Bu durumdaki vatandaşların çalışma alışkanlığı ve disiplinini kazanması ve geçici gelir desteği verip, iş gücü piyasasına uyumunun kolaylaşması hedefleniyor.

SABAH

Kaynak: Editör:
Etiketler: TYP, Kapsamında, Okullara, 20, Bin, Özel, Güvenlik, Görevlisi, İstihdam, Edilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı