Haber
Giriş Tarihi : 01-01-2022 11:37   Güncelleme : 01-01-2022 11:50

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasının Girişimleri Sonuç Verdi Sağlıkta Gece Zamları Ödenecek

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tüm sağlık birimlerine üst yazı göndererek gece çalışması 7,5 saat olan tüm işçilerin gece çalışması ile ilgili fark ücretinin ödenmeyeceğini bildirmişti.

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasının Girişimleri Sonuç Verdi Sağlıkta Gece Zamları Ödenecek

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tüm sağlık birimlerine üst yazı göndererek gece çalışması 7,5 saat olan tüm işçilerin gece çalışması ile ilgili fark ücretinin ödenmeyeceğini bildirmişti.Gece zam ödemesi uygulamasının kaldırılmasının ardından Türk İş Konfederasyonu'na bağlı Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası gece zamlarının ödenmesi için hukuk yoluna başvurdu,81 ilin yönetimine üst yazılar yazarak yapılan uygulamanın hukuka aykırı olduğunu işçilerin gece zamlarının ödenmesini talep etti.Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasın yapmış olduğu bu girişimler sonuç verdi.Sağlık Bakanlığı gece zamlarını ödeme kararı aldı.

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasından açıklama geldi

Sağlık Bakanlığında yürürlükte olan Toplu İş Sözleşmenin “Gece dönemi başlıklı 23. Maddesinde gece döneminde çalışmalar yüzde 35 zamlı ödenir.” denilmesine rağmen, Bakanlık tarafından fiilen uygulanmayan gece zammı için sendikamız tarafından açılan dava sonucunda Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 7. Hukuk Dairesi’nin işçi lehine sonuçlanmıştır.

TBMM Kamu Denetçiliği Kurumuna konu ile ilgili Sendikamızın başvurusu neticesinde ve Kamu Denetçiliği Kurumunun Sağlık Bakanlığına tavsiye kararı gönderilmiştir.

Sendikamızın tarafından, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ve 81 İl Sağlık Müdürlüklerine yargı kararı uygulanması doğrultusunda yazılar yazılmıştır.

Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 31.12.2021 tarih ve 49635782/929 sayılı, İşçi Çalışma Esasları konulu 81 İl valiliklerine gönderdikleri yazı ile taleplerimiz karşılanmıştır.

Ayrıca Sendikamız tarafından 5 Ekim 2021 tarih ve 2164 Sayılı yine Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğümüze pandemi ile mücadele eden sağlık işçilerimize uygulanmak istenen 3 vardiya sisteminden vazgeçilerek, mevcut vardiya sisteminin devam etmesinin daha uygun olacağı yönündeki yazımız dikkate alınarak 11 saati aşmamak kaydıyla 2’li vardiyaya devam edilebileceği yönünde yazı yayınlanmıştır.

Haksızlığın düzeltilmesi, Toplu İş Sözleşmesinin gece zammı ve 3 vardiya sisteminin ile ilgili işçi lehine düzeltilmesini doğru buluyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz dedi.

AdminAdmin