Haber
Giriş Tarihi : 09-06-2022 20:50

TÜRK-İŞ Başkanı: Emekçilerin alım gücü günden güne azalıyor

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, "Asgari ücretlinin, emeklilerin ve dar gelirlilerin alım gücünün korunması, emeklilikte yaşa takılanların durumu, taşeron işçilerin kadroya alınması, geçici işçilerin çalışma süreleri ile ilgili sorunlar acil çözüm bekliyor" dedi.

TÜRK-İŞ Başkanı: Emekçilerin alım gücü günden güne azalıyor

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, "Sendikalarla müzakere edilerek, darbe anayasasının sendikal haklar üzerindeki olumsuz etkisini ve örgütlenmenin önündeki engelleri ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmalıdır." dedi.

Atalay, Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO), İsviçre'nin Cenevre kentinde devam eden 110. Uluslararası Çalışma Konferansı'nda, Türkiye'nin işçi delegesi olarak Genel Kurula hitap etti.

Ergün Atalay, Kovid-19 salgının ilk dönemlerinde maske, eldiven, solunum cihazı ve aşı bulamayan gelişmiş ülkelerin paralarının bir işe yaramadığının, emekçiler olmadan gündelik yaşamın devam edemeyeceğinin görüldüğünü belirtti.

Türkiye'de milyonlarca kişinin salgından etkilendiğini, binlercesinin hayatını kaybettiğini anlatan Atalay, "Bu süreçte sendikalar olarak hükümet ve işveren tarafı ile iş ve ücret kayıplarını önlemek için gayret gösterdik. Devletimiz tüm test, aşı ve sağlık masraflarını karşıladı. Ülkemde salgın sürecinin doğru ve başarılı bir şekilde yönetildiğine inanıyor, devlet başkanından, sağlık çalışanlarına kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

AdminAdmin