Haber
Giriş Tarihi : 11-04-2019 13:16

Türk-İş Başkanı Atalay,Kıdem Tazminatı İle İlgili Mevcut Haklarımızdan Taviz Vermeyiz’ Dedi

Hükümet, milyonlarca çalışanın iş güvencesi niteliğindeki kıdem tazminatını fon sistemine devredeceğini açıkladı. Konuyla ilgili konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ‘Mevcut haklarımızdan taviz vermeyiz’ dedi

Türk-İş Başkanı Atalay,Kıdem Tazminatı İle İlgili Mevcut Haklarımızdan Taviz Vermeyiz’ Dedi

Hükümet, milyonlarca çalışanın iş güvencesi niteliğindeki kıdem tazminatını fon sistemine devredeceğini açıkladı. Konuyla ilgili konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ‘Mevcut haklarımızdan taviz vermeyiz’ dedi

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı reform paketi ile ilgili olarak Aydınlık’a değerlendirmede bulundu. Atalay reform paketindeki "Kıdem Tazminatı Fonu" ile ilgili olarak, "Şu anda paketin ayrıntılarını bilmiyoruz. Bakan açıklamasında Kıdem Tazminatı Fonu’ndan söz ediyor. Biz böyle bir fona sıcak bakmayacağımızı daha önce söyledik. Fonlardan ağzımız yandı. Yine yanmasını istemeyiz. Konuyu önümüzdeki günlerde Türk-İş Başkanlar Kurulu’nda ele alacağız. Alınacak kararların ayrıntılarını inceleyip tavrımızı net bir şekilde açıklayacağız" dedi.

‘TAVİZ VERMEYİZ’

Kıdem tazminatı konusunda kırmızı çizgilerini ilan ettiklerini vurgulayan Atalay, "Kıdem tazminatı konusunda kazanılmış haklardan bir arpa boyu geri gitmeyi kabul etmeyiz. Kıdem tazminatı hakkı olmayanların bu hakkı alması için yapılacak düzenlemeleri destekleriz. Gereken bütün yardımı veririz. Ama mevcut haklarımızdan taviz vermeyiz" diye konuştu. Bu arada Türk-İş bu yılki 1 Mayıs’ı işçi yoğun illerden Kocaeli’de kutlamaya hazırlanıyor. 1 Mayıs kutlamalarının ana teması da "Kıdem tazminatına dokundurtmayız" olacak. Hükümetin kıdem tazminatını gündeme getirmesi nedeniyle Kocaeli’de yapılacak kutlamalara katılımın yüksek olması bekleniyor.

FONDA HAK KAYBI KAÇINILMAZ

Mevcut yasaya göre, işçinin işe başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesinin devamı süresince geçen her tam yıl için işverence işçiye 30 günlük brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı ödeniyor. Kıdem tazminatı hesabı ise işçiye son ücret üzerinden yapılıyor. Ayrıca hesaplamada çıplak ücret dışında, düzenli ödenen prim, ikramiye, sosyal yardım niteliğindeki giyecek, yakacak ve erzak yardımı da dikkate alınıyor. Ancak fon sisteminde kıdem tazminatı hesabı, son ücret üzerinden yapılmayacak. Hesaplamada ek ödemeler de dikkate alınmayacak. Böylece mevcut sisteme göre hak kaybı kaçınılmaz olacak.

YARGITAY: FON İŞÇİNİN ALEYHİNE

Yargıtay da fon sisteminin çalışanların aleyhine olduğunu savunmuştu. Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın geçen yıl açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan kıdem tazminatı için fon sistemi kurulmasına ilişkin Yargıtay’a görüşü sorulmuştu. Yargıtay, üç sayfalık taslak yazısında fon sisteminin işçi aleyhine sonuçlar doğuracağını belirterek özetle şunları söylemişti: "Kayıtdışı çalışma artar. Haklı fesih sistemi zarar görür. SGK’nın dengesi bozulur. İş Kanunu hükümleri uygulunamaz hale gelir. İşverene ek maliyet yüklenir."

AYDINLIK / ANKARA