Sendikal
Giriş Tarihi : 30-06-2020 12:14   Güncelleme : 11-07-2020 12:06

Toplu İş Sözleşmesi Süreci Şekilleniyor,GSB'ye Bağlı Kurumlarda TOLEYİS Toplu İş Sözleşmesi için Yetkiyi Garantiledi

Son günlerde Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı kurumlarda sendikal faaliyetler ve toplu iş sözleşmesi sürecini sizin için bir kez daha araştırdık

Toplu İş Sözleşmesi Süreci Şekilleniyor,GSB'ye Bağlı Kurumlarda TOLEYİS Toplu İş Sözleşmesi için Yetkiyi Garantiledi

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda Toplu İş Sözleşmesi Süreci Şekilleniyor

Son günlerde Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı kurumlarda sendikal faaliyetler ve toplu iş sözleşmesi sürecini sizin için bir kez daha araştırdık.696 KHK ile kadroya geçen taşeron işçilerin merakla beklediği asıl işveren kolundaki toplu iş sözleşmesi süreci şekillenmeye başlıyor.Öte yandan asıl iş kolunda bulunan mevcut işçiler için sendikal yetki mücadelesinde toplu iş sözleşmesinde yetkili olan TOLEYİS Sendikası,aynı iş kolunda bulunan DİSK'ten HAK-İŞ Konfederasyonu'na katılan OLEYİS Sendikası arasında üye sayısı giderek açılıyor.

TOLEYİS Toplu İş Sözleşmesi için Yetkiyi Garantiledi.

Hepinizin bildiği gibi Nisan ayı başından bu yana GSB’de devam eden yetkili sendika arayışındaki çalışmalar Temmuz ayı sonunda kesinlik bulacak.

Yaptığımız araştırmaya göre 18 No’lu “KONAKLAMA ve EĞLENCE İŞLERİ” İŞKOLUNDA 3 Eylül’de başvurusu yapılacak, Toplu İş Sözleşmesi yetkisi için 18 No’lu işkolu işçi sayısı (18 No’lu işkolundaki Taşeron işçi sayısı dahil) 5300’dür.

BU İŞÇİLERİN SON TESPİTİ BİZE GÖRE 4125’İ TÜRK-İŞ’E BAĞLI TOLEYİS SENDİKASI ÜYESİ, 1080 İŞÇİ İSE DİSK’TEN HAK-İŞ’E KATILAN OLEYİS SENDİKASI ÜYESİDİR

BU DURUMDA TOLEYİS SENDİKASI İŞÇİLERİN % 78’İNİ TEMSİL EDERKEN,OLEYİS SENDİKASI İSE % 20’LİK BİR ORANLA TEMSİL EDİYOR.

696 KHK İle Kadroya Geçen İşçilerin %50'sinden Fazlası TOLEYİS sendikasına Üye Oldu

Yaklaşık 95 işçi ise hiçbir sendikaya üye değil. Hak-İş’e bağlı Öz Güven-sen– Hizmet-İş – Enerji-İş Sendikası üyesi 696 KHK ile Taşerondan kadroya geçen işçilerin % 50’sinden fazlası 18 No’lu işkolunda sözleşmesi olan ve şu anda işçilerin % 78’ini temsil eden Türk-İş’e bağlı TOLEYİS Sendikasına üye oldular. 696 KHK ile kadroya geçen işçiler mevcut ana işveren kolundan toplu iş sözleşmesine dahil olacağından ve bir hak kaybı yaşamamak adına yetkili sendikaya üyelikleri devam ediyor.

GSB’de çalışan işçiler, Temmuz ayında yıllık izine çıkacakları için sendikal faaliyetlerin biraz zayıf olacağı görülmektedir.

Nisan ayı başlarında kendilerinin yetkili sendika olduklarını iddia eden Hak-İş’e bağlı sendikaların artık GSB’de YETKİLİ İŞKOLU’NUN, 18 NO’LU İŞKOLU OLDUĞUNU kabullenmesi, 696 KHK ile taşerondan kadroya geçen tüm işçilerin güvenini kaybetmesine sebep oldu.

ŞİMDİ İŞÇİLER, 1 KASIM’DA TOLEYİS’in TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDEN YARARLANACAĞI GÜNÜ BEKLİYOR.

696 KHK ile taşerondan kadroya geçen işçilerin peşini bırakan Hak-İş’e bağlı sendikalar, DİSK’ten HAK-İŞ’e geçen OLEYİS’i canlandırmaya çalışıyor.

Yaptığımız araştırmada Oleyis Sendikasının şubelelerinin olmadığı,GSB’de örgütlenme çalışmalarına atama usulü ile diğer sendikalar üzerinden yapıldığını gözlemledik,Oleyis DİSK zamanında gelen işçi ve vergi borçlarını ödemek için GSB’de yetkili olmak istiyor. Öte yandan Oleyis Sendikasıda üye yapmaya çalışıyor,DİSK Konfederasyo'nundan HAK-İŞ Konfederasyonu'na geçen ve geriden gelen mali sorunları ile iç içe olan bir sendika işçileri rahatsız ediyor.İşçiler sendikalarının sorunsuz bir şekilde sadece üyeleri için çaba sarfetmesini sosyal ve ekonomik katkılar sağlamasını bekliyor.

Diğer taraftan Türk-İş’e bağlı TOLEYİS Sendikasının maddi gücünü, gayrimenkullerinin kendine ait olduğunu biliyoruz. GSB’de çalışanlara daha iyi ve yerinde hizmet için Kütahya – Konya – Zonguldak – Samsun – Sivas – Erzurum – Diyarbakır ve Van’da hizmet binalarını kurduğunu, bu şehirlerde Bölge Temsilciliği ve Şubeler kurarak faaliyet gösterecek olması işçilere daha güven veriyor.

TOLEYİS ÜYELERİ, KURBAN BAYRAMINDA ÇİFTE BAYRAM YAPACAĞI GÜNÜ BEKLİYOR.

  1.   2021 YILI TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ YETKİSİNİ TOLEYİS SENDİKASI CEBİNE KOYDU.
AdminAdmin