Çalışma Dünyası
Giriş Tarihi : 18-05-2020 01:15   Güncelleme : 18-05-2020 01:15

Toplu İş Sözleşmeleri Görüşmesi İçin Yeni Gelişme!

Dünya genelinde pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs taşeron işçi Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini etkiledi. Kovıd-19 sebebiyle kamu da görevli devamlı işçi çalışanlarının maaş zam görüşmeleri 3 ay süre ile ertelendi

Toplu İş Sözleşmeleri Görüşmesi İçin Yeni Gelişme!

Dünya genelinde pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs taşeron işçi Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini etkiledi. Kovıd-19 sebebiyle kamu da görevli devamlı işçi çalışanlarının maaş zam görüşmeleri 3 ay süre ile ertelendi. Bu konu da normalleşme sürecinin başlaması ile ertelemesinde öne çekilip çekilmeyeceğine dikkat çekmiştik. Cumhurbaşkanlığı koordinasyonunda yapılan normalleşme takviminde TİS görüşmeleri için açıklanan takvimin ayrıntıları belli oldu.

NORMALLEŞME TAKVİMİ AÇIKLANMIŞTI!

Vakanın çıkması ile durdurulan bazı süreçler için Temmuz ayının ortasından itibaren yeniden başlayacağı açıklandı. Hürriyet Gazetesi Erdinç Çelikkan'ın kaleme aldığı habere göre pandemi öncesine dönüş ile toplu iş protokolü süreçleri, toplu iş uyuşmazlıkları yetki tespitine ilişkin süreçler için Temmuz ayı itibariyle uygulanmaya devam edecek. Toplantılar 15 Temmuz'tan sonra yapılması bekleniyor.

HAK-İŞ'TEN AÇIKLAMA!

696 sayılı KHK ile kadroya geçen taşeron işçiler için Hak İş Sendikası Başkanı Mahmut Arslan bir açıklama yaparak sabır azim ve kararlılıkla sürecin bir an evvel başlaması için bekliyoruz değerlendirmesinde bulundu.. Yerel yönetimlerde Belediye çalışanlar için 30 Haziran olarak belirtilen Tis süreci ile diğer 4D çalışanların görüşmelerin birleştirilmesini istedi.

KAYNAK İŞİN OLSA