Haber
Giriş Tarihi : 22-05-2021 11:36   Güncelleme : 22-05-2021 12:06

Toleyis Sendikasından GSB'ye Bağlı Kurumlarda Çalışan Binlerce İşçinin Beklediği TİS İle İlgili Açıklama!

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı  Birimlerinde Çalışan Binlerce İşçinin Beklediği TİS İle İlgili Toleyis Sendikasından Açıklama Geldi.Detaylar Haberimizde.

Toleyis Sendikasından GSB'ye Bağlı Kurumlarda Çalışan Binlerce İşçinin Beklediği TİS İle İlgili Açıklama!

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı  Birimlerinde Çalışan Binlerce İşçinin Beklediği TİS İle İlgili Toleyis Sendikasından Açıklama Geldi.

Binlerce işçi toplu iş sözleşmesini bekliyor.GSB'de 25 Bin işçi,toplu iş sözleşmesi sürecini merakla bekliyor.GSB'de ilk defa 696 KHK ile taşerondan kadroya geçen işçiler de toplu iş sözleşmesi sürecine dahil olacak.

Toplu iş sözleşmesi sürecini yürüten Toleyis sendikası, sosyal medya hesabından açıklama yaparak Kamu çerceve protokolünü bekleme kararı aldı.Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yürütülen toplu iş sözleşmesinin uzlaşma sağlanamadı.Buna göre işçi ücretlerine verilecek zam oranları üzerinden,Gençlik ve Spor Bakanlığı ile diğer sosyal haklar üzerinden pazarlık yapılacak.

Hükümet ile TÜRK-İŞ arasında yürütülen görüşmelerde, kamudaki yüz binlerce işçinin önümüzdeki iki yıl için alacağı maaş zammı ve sosyal hakları belirleniyor. 2019'daki son görüşmelerde yaklaşık 180 bin kamu işçisi için pazarlığa oturulmuştu. Bu yılki görüşmeler taşerondan kadroya geçen çalışanların da dahil edilmesi nedeniyle yaklaşık 650 bin işçinin cebini ilgilendiriyor.

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, toplu iş sözleşmesine ilişkin ortak taleplerin oluşturulması için bir çalışma ekibi kurmuştu. Bu çalışmada sona gelindiği belirtiliyor. Bir yandan kamu işçilerinin sözleşmeye ilişkin heyecanlı bekleyişi sürerken, diğer yandan işçi kesiminin masaya hangi talepleri getireceği tartışılıyor. Yine zam oranının yanı sıra, en düşük ücretlerin yükseltilmesi ve sosyal hakların genişletilmesine yönelik taleplerin iletileceği ifade ediliyor. Anlaşmanın kısa bir süre içerisinde sonuçlandırılması bekleniyor. İki yıl önce yapılan toplantıdaki anlaşmayla, ücreti 3 bin 500 liranın altında olan işçiye 150 lira iyileştirme yapılmıştı. Ayrıca tüm işçilere 2019'un yıl ilk 6 ayı için yüzde 8, ikinci 6 ayı için yüzde 4, 2020'nin ilk ve ikinci 6 ayı için ise yüzde 3'er ve enflasyon farkı oranında zam yapılması kararlaştırılmıştı.

Toleyis Sendikasından Yapılan Açıklama;

Üyelerimizin Dikkatine;

Sosyal medyanın bu bölümünden toplu iş sözleşmelerimiz başta olmak üzere Sendikamız ile ilgili haberler vermekteyiz. Ayrıca üyelerimizi yakından ilgilendirdiğini düşündüğümüz konuları da ilan etmekteyiz. Gayemiz haberdar etmek, bir bakıma bilgilendirmektir. Hal böyle iken ve önceden yapılan açıklamalara rağmen, özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştıklarını düşündüğümüz bazı üyelerimiz veyahut takipçilerimiz; ısrar ve inatla, gerçeklikten hayli uzak bilgilerle toplu iş sözleşmesi süreci, sendikanın tekliflerinin neler olduğu, neden toplu iş sözleşmesinin imza edilmediği gibi yaptığımız duyuru ya da haberle alakası olmayan, bazen de suçlayıcı yorumlar yapmaktadırlar.

Değerli üyelerimiz;

Kamu kurum ve kuruluşlarında yürütülmekte olan toplu iş sözleşmelerinin tarafı olan tüm sendikaları, tüm tarafları ve elbette kamu idarelerini kapsayan belirlenmiş kurallar vardır, Konfederasyonu ne olursa olsun hiçbir sendika, hiç bir kamu idaresi belirlenmiş bu kuralların dışına çıkamaz. Elbette toplu iş sözleşmelerinin tabi olduğu süreç de buna bağlı olarak yürür, yürütülmektedir. Hiçbir taraf karşı tarafa zorla bir şey dayatamaz, ancak süreçler sonuçsuz kalır ise işçi sendikaları greve, işveren ise lokavta başvurmak suretiyle birbirlerini zorlarlar. Ancak yakın zaman önce 6356 sayılı Kanuna eklenen ilave düzenleme gereğince eğer bir çerçeve protokol imza edilir ise imzalanan bu protokol şartları; tüm kamu idareleri ile birlikte imzacı konfederasyon üyesi tüm sendikaları bağlamaktadır. Müzakereler bu esaslar göz önüne alınarak yürütülür ve tüm sendikalar bu kurallara uymakla yükümlüdür.

Gelelim tekliflere; Sendikamız gibi her sendikanın çok farklı ve değişik tekliflerinin olması son derece normaldir, lakin daha önce de açıkladığımız üzere adı üzerinde bu teklifler; son derece esnek ve değişkendir. Şöyle ki görüşmelerin seyrine göre teklifler sürekli revize edilebileceği gibi, ilk haliyle de muhafaza edilebilir. Karşı tarafın aldığı/alacağı davranışa uygun yepyeni yöntemler geliştirilir, dolayısıyla hiç bir sendikanın tekliflerini yetkili kurullar ve heyet görevlileri dışında başka bir sendika dahil üçüncü şahıslarla paylaşma ihtimali yoktur. Ayrıca teklif tasarıları üzerinde çok sayıda müsbet ve menfi yaklaşıma sebep olmamak, zaten olması gereken zeminden kaymış olan sendikal rekabetin çirkin oyunlarına alet olmamak için alınan genel bir tedbirdir bu. Diğer taraftan üyelerin bunu bilmesi en doğal haklarıdır, lakin az evvel söylediğimiz nedenlerle bunun gereksiz polemikten ziyade üyeye hukuki bir faydası da yoktur.

Kamuda yürütmekte olduğumuz Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı toplu iş sözleşmelerinde resmi arabulucu aşamasındayız. Ücret ve parasal maddeler yanında çok sayıda idari düzenleme içeren maddelerde uyuşmazlığımız devam etmektedir. Bilindiği üzere taraflar uyuşmazlığın her aşamasında bir araya gelebilir ve anlaşabilirler. Bu bakımdan, hemen her gün işveren heyeti ile görüşmeler sürdürülmektedir. 2021 yılı kamu kesimi toplu iş sözleşmeleri çerçeve görüşmelerinde TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ Konfederasyonlarının birlikte çalıştıklarını ve çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu bilmekteyiz. Sendika olarak komisyona görüş ve önerilerimizi ilettik, ancak çalışmaların en son durumu, yani Hükümete sunulacak teklif taslağı henüz Sendikalar ile paylaşılmamıştır.

Ve her şeyden önemlisi TOLEYİS; bugün ortaya çıkmış, konular hakkında tecrübesiz, gereksiz vaad ve umut tacirliğine soyunmuş bir emek örgütü değildir. TOLEYİS; tecrübe, birikim ve toplu iş sözleşmesi pazarlık stratejisindeki uzmanlığı ile bilinen, tüm süreçleri üyelerinin hak kayıplarına sebebiyet vermeyecek biçimde yönetebilen, ilkeleri ve prensipleri ile tanınan, üyelerini hayal kırıklığına uğratacak mesnetsiz tutum ve davranışları şiddetle reddeden güzide bir emek örgütüdür denildi.

AdminAdmin