Sendikal
Giriş Tarihi : 12-05-2020 22:37   Güncelleme : 12-05-2020 22:55

TOLEYİS Hız Verdi,Gençlik Spor Bakanlığı'na Bağlı Sendika Bilmecesi Çözülüyor

Gençlik Spor Bakanlığı'na bağlı birimlerde çalışan özel güvenlik işçilerinin asıl iş koluna geçmesi ile ilgili yapmış olduğumuz haber sonrası takipçilerimizden gelen talepler doğrultusunda işyerlerinde toplu iş sözleşmesinde yetkili olan TÜRK-İŞ Konfederasyonu'na bağlı Toleyis sendikasını sizler için araştırdık.

TOLEYİS Hız Verdi,Gençlik Spor Bakanlığı'na Bağlı Sendika Bilmecesi Çözülüyor

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda bağlı birimlerde çalışan özel güvenlik işçilerinin asıl iş koluna geçmesi ile ilgili yapmış olduğumuz haber sonrası takipçilerimizden gelen talepler doğrultusunda işyerlerinde toplu iş sözleşmesinde yetkili olan TÜRK-İŞ Konfederasyonu'na bağlı Toleyis sendikasını sizler için araştırdık.

Bilindiği üzere 696 KHK ile taşerondan kadroya geçen özel güvenlik işçileri sendikalarını değişmeye başladı.T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda görev yapan özel güvenlik görevlileri bulundukları güvenlik sendikalarından istifa ederek TÜRK-İŞ Konfederasyonu'na bağlı Toplu iş sözleşmesinde yetkili TOLEYİS Sendikasına üye olmaya başladı.19.İş kolunda olan ve çoğunluğu elinde bulunduran HAK-İŞ konfederasyonu'na bağlı ÖZGÜVEN-SEN Sendikasının üye sayılarında büyük kayıp yaşanmaya başlamıştı binlerce işçi mevcut sendikalarından istifa ederek ana işveren üzerinden toplu iş sözleşmesi yapmak istiyor.

Özel Güvenlik İşçileri Neden Ana İşveren Kolundan Toplu İş Sözleşmesi Yapmak İstiyor?

Özel Güvenlik İşçileri Mevcut Sendikalar ve Yüksek Hakem Heyetin Belirmiş olduğu yıllık bazda yüzde 4+4  Zam oranlarından dolayı Enflasyona Yenik Düştü.Tüm kurumlarda olduğu gibi T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı birimlerde çalışan özel güvenlik işçileride,Yüksek Hakem Heyetinin belirlemiş olduğu toplu iş sözleşmesinin bitmesini ve yapılacak olan toplu iş sözleşmesinin kamu çerceve toplu iş sözleşmesi kapsamında ana işveren faaliyet alanı olan iş kolu üzerinden yapılmasını dört gözle bekliyor.

Tüm Sosyal Haklarımız Artık Eşitlensin

Kamu kurumlarında 696 KHK ile 4/D Statüsü alan işçiler kurumda çalışan ve 696 KHK Sonrası İŞ-KUR üzerinden işe giren işçiler gibi toplu iş sözleşmesine dahil edilerek biran evvel almaları gereken haklarına kavuşmak istiyorlar.Bu yüzden toplu iş sözleşmesinin bitimine 120 gün kala mevcut sendikalarından istifa etmeye başladılar.

Şimdi TOLEYİS'i Tanıyalım Sizler İçin Araştırdık

TOLEYİS T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda 31.12.2020 tarihinde sona erecek Toplu İş Sözleşmesi mevcuttur. 

  1. Bu Toplu İş Sözleşmesinin şuanda aylık ücretleri dışında 112 günlük ikramiye
  2. 381,44 TL. aylık sosyal yardım
  3. 30 Büyükşehirlerde geçerli  aylık net yol parası 386,94 TL.
  4. Büyükşehirler dışında geçerli  aylık net yol parası 256TL
  5. Brüt 11,65 TL. günlük yemek yardımı,
  6. Kaloriferci ve İklimlendirmeci işçilere brüt 5,98 TL. günlük yoğurt parası
  7. Brüt 888,73 TL. yıllık Ek Ödeme
  8. Brüt 503,81 TL. yıllık giyim yardımı
  9. Her yıl 25 iş günü yıllık ücretli izin hakkı vardır.
  10. Bu ücretler Temmuz 2020 tarihinde ücret zammı oranında arttırılacaktır
TOLEYİS Hız Verdi,Gençlik Spor Bakanlığı'na Bağlı Sendika Bilmecesi Çözülüyor

696 Sayılı KHK ile Taşerondan kadroya alınan Güvenlik, Genel-İş (Temizlik), Enerji (Kaloriferci-İklimlendirmeci) işkollarındaki üyelerin tamamı şuanda olduğu gibi ait oldukları işkolu olan 18 No'lu "Konaklama ve Eğlence İşleri" işkoluna geçecektir. 
Yani, 31 Ekim 2020 tarihinde Güvenlik, Enerji ve Genel-İş işkolundaki sendikalara üye olanların üyelikleri otomatik olarak sona erecektir. 

Toleyis'e üye olan 3 işkolundaki işçiler, 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren  üyelerinin aldıkları yukarıda yazılı haklarının tamamını alacaklardır. 
12 Mayıs 2020 tarihi itibari ile Toleyis Sendikamızın üye sayısı 11.852 Mayıs ayı sonuna kadar bu sayının 17 .000'e ulaşmasını, Temmuz sonunda 24.000 üye sayısında,asıl İş Kollarına dahil sonrası TOLEYİS Sendikasının 50.000'in üzerinde üye sayısına ulaşması bekleniliyor.