Haber
Giriş Tarihi : 12-09-2020 00:02   Güncelleme : 12-09-2020 00:02

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu;696 KHK'lı İşçiler Adına Toplu İş Sözleşmesi İçin Sahadayız

Tez-Koop-İş Sendikası’ndan 10 Nolu Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar İşkoluna Geçecek Olan İşçilere Açık Çağrıda bulundu.10 Nolu iş kolları ile detaylı bilgiler haberimizde yer alıyor..Hangi işyerleri 10 Nolu İş Kolunda Yer Alıyor?

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu;696 KHK'lı İşçiler Adına Toplu İş Sözleşmesi İçin Sahadayız

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu;696 KHK ile kadro alan işçilerin çilesi 1 kasım itibari ile bitecek diyerek işçilere açık çağrıda bulundu.

696 KHK ile Kadro Alan İşçiler Mağdur Edildi

Bilindiği üzere 24 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu işyerlerinde taşeron şirketlerde çalışırken kadroya geçirilen işçilerin ücret ve sosyal haklarını kapsayan toplu iş sözleşmesi hakları 1 Kasım 2020 tarihine kadar engellenerek işçiler mağdur edildiler.

Taşerondan kadroya geçiş sürecinin ilk günlerinden itibaren Türk-İş’e bağlı Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu tüm platformlarda yaptığı açıklamalarla, yaratılan haksızlıkları, ayrımcılıkları ve eşitsizlikleri dile getirdi. Taşerondan kadroya geçirilen işçilerin hakları için Tez-Koop-İş Sendikası, bir gecede çıkarılan ve işçilere müjdeymiş gibi sunulan bu KHK’nin, Anayasa‘ya ve yasalara aykırı olan maddelerini de yargıya taşımıştı.

Kadroya geçirilen işçilerin haklarını sürekli olarak gündemde tutan ve bunun için mücadele eden Tez-Koop-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu 1 Kasım 2020 tarihi yaklaşırken sorundan etkilenen tüm işçileri uyaran şu açıklamada bulundu:

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu;696 KHK'lı İşçiler Adına Toplu İş Sözleşmesi İçin Sahadayız

696 KHK İle Kadro Alan İşçilerin Toplu İş Sözleşmesi Engelendi

“Taşeronda çalışırken kamu kurumlarında kadroya geçirilen işçi kardeşlerimizin kadroya geçtiği kurumda bir toplu iş sözleşmesi yok ise yeni bir toplu sözleşme yapma hakları engellenirken kadroya geçirildiği kurumda mevcut bir toplu iş sözleşmesi var ise o sözleşmeden de yararlanması anayasaya ve yasalara aykırı bir biçimde engellendi. Bu ve buna benzer sorunlar için sendikamızın tüm olanaklarını seferber ederek yargı yollarına başvurduk. İşçilerin nerede bir hak arama mücadelesi var ise biz onlarla birlikte kol kola, omuz omuza durduk. Bugün ve bundan sonra da tüm işçilerin taleplerini yükseltmeye onlarla birlikte yaşanılan sorunların üstesinden gelmeye devam edeceğiz.

Kadroya geçirilen işçilerin toplu iş sözleşmesi yapmasının ya da çalıştıkları kurumlarda yürürlükte olan toplu iş sözleşmesinden yararlanmasının önü 1 Kasım 2020 tarihi itibariyle açılıyor. 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 4. Maddesi’nin 2. Bendine göre(“Bir işyerinde yürütülen asıl işe yardımcı işler de asıl işin girdiği işkolundan sayılır.”) 696 Sayılı KHK ile kadroya geçirilen işçilerin işkolları çalıştıkları kurumların asıl işkollarından tescillenecektir. Örneğin; Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan adliye çalışanları, tüm bakanlık çalışanları, üniversite vb. kamu kurumları çalışanları, işkolları yönetmeliğine göre “10 No’lu Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar İşkolu’nda” bildirilecektir.

Bir Çok Kurumda Tez-Koop-İş Sendikası Var

Uzun yıllardır yetkili olduğumuz birden çok bakanlık, SGK, Tübitak, üniversite gibi kamu kurumlarında çalışan ve kadroya geçirilen arkadaşlarımız, çalıştıkları kurumlarda yapmış olduğumuz toplu iş sözleşmesinden 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren yararlanmak için 10 No’lu Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar İşkolu’nu seçerek Tez-Koop-İş Sendikası’na üyeliklerini gerçekleştiriyorlar. Ayrıca yetkili olduğumuz kurumlar haricinde Adalet Bakanlığı, İŞKUR ve mevcut bir toplu iş sözleşmesinin bulunmadığı üniversiteler gibi kurumlarda çalışan işçi kardeşlerimiz de sendikamıza üyeliklerini yapmaktadırlar.

10 No’lu Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar İşkolu’nda faaliyet yürüten ve işkolunun en büyük sendikası olan Tez-Koop-iş Sendikası, tüm kamu üniversitelerinin yaklaşık yüzde 80’ninde, birçok bakanlıkta, Büyükelçiliklerde, Tübitak, SGK, Devlet Malzeme Ofisi, Toprak Mahsulleri Ofisi gibi kurumlarda Türkiye Barolar Birliği ve İl Barolarında, meslek kuruluşlarında yıllardır toplu iş sözleşmesi yetkisi olan tek sendikadır.

1962 yılında kurulmuş ve 58 yıldır işçilerin yıkılmayan kalesi konumundaki sendikamız Tez-Koop-İş olarak Adalet Bakanlığı, İŞKUR, mevcutta bir toplu iş sözleşmesi olmayan üniversite çalışanlarını toplu iş sözleşmesi güvencelerinden yararlanmak ve yeni ekonomik sosyal haklar kazanmak üzere, Türkiye’nin her il ve ilçesinde üyesi olan sendikamıza üye olmaya davet ediyoruz.”dedi