Gündem
Giriş Tarihi : 25-06-2019 21:17

Sendikalar TYP Kapsamında İşsiz Kalacak Özel Güvenlik Çalışanlarına Karşı Sessiz Kaldı

Sendikalar TYP Kapsamında İşsiz Kalam Özel Güvenlik Çalışanlarına Karşı Sessiz Kaldı.

Sendikalar TYP Kapsamında İşsiz Kalacak Özel Güvenlik Çalışanlarına Karşı Sessiz Kaldı

Sendikalar TYP Kapsamında İşsiz Kalam Özel Güvenlik Çalışanlarına Karşı Sessiz Kaldı.

28 Haziranda okulların kapanması ile birlikte işlerine son verilecek olan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda çalışan özel güvenlik görevlileri işlerinde süreklilik istiyor.Sendikaların okul güvenliği açısından durumu yetkili mercilere bildirmemesi ve kendi sorunları ile ilgilenmedikleri gerekçesi ile sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Haber sitemize açıklama yapan TYP Çalışanları; 

Türkiye'de her alanda olduğu gibi eğitim öğretim alanında güvenlik ve temizlik kavramının her geçen gün daha da önem kazandığı gerçeği ortadadır. Devletimiz eğitim öğretim sektöründe GÜVENLİK ve TEMİZLİK konusunda yeni görüş birliği olduğu hepimizce bilinmekte. Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ilk ve orta dereceli okulların güvenlik ve temizliği TYP çalışan personeli tarafından sağlanmaktadır.

Öncelikle (TYP) güvenlik ve temizlik hizmetini yürütecek olan personele, bu hizmetten yararlanacak olan çocuklarımız öğrenciler ile öğretmenlerimiz açısından isabetli bir projeye imza atılmıştır. Ancak okullardaki güvenlik, temizlik personelinin görev sürelerinin başlangıç ve bitiş tarihleri belirlenmiş olması, eğitim öğretim başlangıcı olan Eylül, Ekim aylarında işbaşı yaptırılıyor ve eğitim, öğretim sonu Haziran ayında iş çıkışları veriliyor. 5/9/10 ay gibi 1 yıldan daha az bir süre için görevlendirilen tüm TYP güvenlik ve temizlik işçilerimizin, iş gelecek kaygısını ve motivasyonunu olumsuz yönde etkilenmekte, oysa! eğitim, öğretim kurumlarının güvenliği ve temizliğini sağlayacak ve en önemlisi çocuklarımıza sahip çıkacak olan personelinin bu kaygılarının en aza indirilmesi, hiçbir kaygı duymadan yaptığı işe odaklanması sağlanmalıdır.

Süresiz kadrolu tüm TYP güvenlik ve temizlik personeli okullarda ilgili tecrübe sahibi olur, çevreyi, yaşayanları daha iyi tanır, okulun fiziki yapısını, okulun personelini, çevresini, öğrencilerini zamanla daha iyi tanır ve sürekli görev yaptıkça bu konuda daha çok bilgi ve tecrübe sahibi olur, görevdeki başarısına olumlu etki eder. Ne yazık ki tüm TYP'li güvenlik, temizlik görevlilerine pek bu şans verilmemektedir.

Tüm TYP çalışanları yıl sonunda görev süresi bittikten sonra bir sonraki yıl aynı okulda tekrar çalışması imkansız ve zordur. Eğitim, öğretim sonunda TYP personelin işten çıkarılması ile okul binalarının güvenlik, temizlik hijyen acısından sıkıntıya girmektedir. Bu hizmeti yaz döneminde de devam etmelidir. Toplum Yararına Projelerde çalışan işçiler kadro süreleri dolduğunda görevlerine son veriliyor, bu kabul edilebilir bir çalışma şekli değildir. TYP güvenlik ve temizlik çalışanları sürekli çalışma istiyor. Çeşitli bakanlıklarda kısmı süreli olarak çalışanlara bir an önce çözüm bulunmalı ve devamlı çalışma sağlanmalıdır. Doğru, isabetli mevzuat ve uygulamalarla eşitlik ve adaletin sağlanması toplumda daha saygın bir hale getirilebilmesi için tüm TYP'li çalışan işçilerimizin çalışama süresi devamlı olmalıdır dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Reklamı Geç