Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 02:27 Bu haber 11266 kez okundu
 
Sendikalar Özel Güvenlikler Adına Yıpranma Payı Kanun Teklifine Sahip Çıkmıştı,Bakın Kim Teklif Vermiş
TBMM’de yasama faaliyetlerinin başlaması ile birlikte çalışanlara yenilik ve avantajlar öngören düzenlemelerden birisi de, yıpranma hakkı ile ilgili TBMM’de yer alan kanun teklifi..
Çalışma Dünyası Haberi
Sendikalar Özel Güvenlikler Adına Yıpranma Payı Kanun Teklifine Sahip Çıkmıştı,Bakın Kim Teklif Vermiş

TBMM’de yasama faaliyetlerinin başlaması ile birlikte çalışanlara yenilik ve avantajlar öngören düzenlemelerden birisi de, yıpranma hakkı ile ilgili TBMM’de yer alan kanun teklifi..19.İş kollarında kurulan sendikalar teklifi bizler vermiştik derken,özel güvenlik haber ekibi olarak teklif veren Milletvekiline ulaştık.Özel güvenlik görevlileri ile bekçilere yıpranma hakkıyla birlikte erken emeklilik Kanun Teklifini veren imza sahibi MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk olduğunu öğrendik.

TMBM'ye sunulan teklifte 

Kanun teklifinde; “Görevleri başında tehdit, yaralanma ve ölüme kadar gidebilen ağır bir risk ve tehlike altında çalışan özel güvenlik çalışanları, yaptıkları işin niteliği genel kolluk kuvvetlerinin yaptıkları görevlere de benzer olmasına rağmen, asker ve emniyet güçlerinin faydalandığı yıpranma hakkından yararlanamamaktadırlar. Bu bakımdan, özel güvenlik çalışanlarının, genel kolluk kuvvetlerinin faydalandığı yıpranma hakkına tabi olmadan emekli olmaları eşitsizliği beraberinden getirirken, kamu vicdanını da yaralamaktadır.

Yine son yıllarda emniyet teşkilatı bünyesinde göreve başlatılan çarşı ve mahalle bekçileri de, tıpkı emniyet güçlerinde görev yapan diğer görevliler gibi çalışmakta ve adı üstünde olduğu üzere görevlerini gece icra etmektedirler. Çalışma şartlarındaki olumsuzluklara rağmen çarşı ve mahalle bekçileri de yıpranma hakkı alamamaktadırlar” gerekçelerine yer verilerek; büyük bir özveriyle gece gündüz demeden, zor şartlar altında çalışan özel güvenlik çalışanlarına ve çarşı ve mahalle bekçilerine yıpranma hakkı tanınması öngörülmektedir.

Polis ve askerler gibi emeklilik

Söz konusu kanun teklifi yasalaşırsa kamu ve özel güvenlik çalışanları ile çarşı ve mahalle bekçilerine her 360 gün karşılığı en az 90 gün fiilî hizmet süresi zammı (yıpranma hakkı) verilmesi öngörülmektedir. Teklif TBMM’de bu şekliyle yasalaşırsa yukarıda saydığımız TSK ve Emniyet mensupları ile aynı yıpranma hakkı elde etmiş olacaklardır. Bu durum ise her yıl fazladan 90 güne kadar sigorta prim gün sayısı ile daha erken emeklilik anlamına gelmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sendikalar, Özel, Güvenlikler, Adına, Yıpranma, Payı, Kanun, Teklifine, Sahip, Çıkmıştı,Bakın, Kim, Teklif, Vermiş,
Yorumlar
Haber Yazılımı