Haber Detayı
06 Temmuz 2019 - Cumartesi 11:25 Bu haber 9097 kez okundu
 
Sendika Genel Başkan ve Yöneticileri Ne Kadar Maaş Alıyor? Haberimiz Üzerine İlk Maaş Bodrosunu Güvenlik-Sen Gönderdi.
Türkiye’de sendikalı işçi sayısı Çalışma Genel Müdürlüğü’nün 2019 rakamlarına göre 1 milyon 802 bin 155. Bu rakam 2003 yılında ise daha yüksek: 2 milyon 751 bin 670. Yıllar içerisinde sendikalı işçi sayısı düşmüş durumda..
Gündem Haberi
Sendika Genel Başkan ve Yöneticileri Ne Kadar Maaş Alıyor? Haberimiz Üzerine İlk Maaş Bodrosunu Güvenlik-Sen Gönderdi.

Türkiye’de sendikalı işçi sayısı Çalışma Genel Müdürlüğü’nün 2019 rakamlarına göre 1 milyon 802 bin 155. Bu rakam 2003 yılında ise daha yüksek: 2  milyon 751 bin 670. Yıllar içerisinde sendikalı işçi sayısı düşmüş durumda..

Genel müdürlüğün 2019 Temmuz verilerinde sendikalı işçilerin konfedarasyonlara dağılımı da şöyle: Türk-İş’in üye sayısı 958 bin 618, Hak-İş’in 654 bin 722, DİSK’in 160 bin 658, Bağımsız sendikaların üye sayısı da 28 bin civarında.19.İş Kolunda 107 Bin sendikalı işçi sayısı var.19.İş kolunda kurulan 12 sendikadan baraj sayısını geçerek toplu iş sözleşmesi yapan ve üyelerinden aidat alan 5 sendika bulunmaktadır.Bakanlığının yayınlamışl olduğu son istatistik bilgilere göre,TÜRK-İŞ Konfederasyonu'na bağlı Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası 35.884 üye sayısı ile Türkiye'nin 19.İş Kolunda faaliyet gösteren en büyük özel güvenlik sendikası oldu.İkinci sendika ise 34.654 üye sayısı ile HAK-İŞ Konfederasyonu'na bağlı ÖZ-GÜVENSEN oldu.ÖZ-İŞ Sendikası üye kaybederek 2.sıraya geriledi.HAK-İŞ konfederasyonu'na Bağlı ÖZ-İŞ Sendikasında ise 23.799 üye sayısı ile 3.Sendika oldu,DİSK Konfederasyonu'na bağlı GÜVENLİKSEN ise 5.621 üye sayısına ulaştı.

 İşçinin aldığı ücrete göre belirlenen aidatlar hesaplandığında, sendika bütçelerinde önemli meblağların biriktiği biliniyor.

Sendikaların yönetici maaşları konusunda yaklaşımları farklı…

Sendika yöneticilerinin alacakları ücretler, Merkez Genel Kurulu tarafından belirleniyor.Milyonlarca liranın döndüğü sendikal oluşumda sendika yöneticileri ne kadar maaş alıyor.Özel güvenlik haber olarak yapmış olduğumuz araştırmalarda sendika yöneticileri ile temas kurmaya çalıştık,resmi mail hesapları üzerinden bilgilendirme istedik.HAK-İŞ,TÜRK-İŞ Konfederasyonlarına Bağllı ÖZ-İŞ,ÖZ-GÜVEN-SEN,GÜVENLİK-İŞ Sendikası şimdilik sessiz kalırken araştırmalarımıza DİSK Konfederasyonu'na bağlı Güvenlik-Sen Yöneticileri cevap verdi.Maaş bodrosunu bizle paylaşan GÜVENLİK-SEN Genel Başkanı Serdar Aslan 3.155 TL Maaş aldığı ortaya çıktı.Yaklaşık 6 Bin üyesi bulunan Güvenlik-Sen aidat almadığı işçilerde var.Güvenlik-Sen Genel Başkan ve Yönetimine haberimize kulak verdiği için teşekkür eder,diğer sendikalarında aynı seffaflık içerisinde davranmalarını bekleriz.

Üyelerden alınan aidatlar üyelere geri dönüyormu?

Haber Yayınımız Devam Edecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sendika, Genel, Başkan, ve, Yöneticileri, Ne, Kadar, Maaş, Alıyor?, Haberimiz, Üzerine, İlk, Maaş, Bodrosunu, Güvenlik-Sen, Gönderdi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı