Securitas
Giriş Tarihi : 04-06-2021 09:25   Güncelleme : 04-06-2021 09:25

Securitas'tan AVM’lerde artırılmış gerçeklik gözlüğüyle HES kodu sorgulama

Pandemi tedbirleri kapsamında uygulanan HES kodu uygulamasında yeni bir döneme geçildi. İstanbul’daki 4 büyük AVM’de, HES kodu sorgulamasının artırılmış gerçeklik gözlüğüyle yapılmasına başlandı.

Securitas'tan AVM’lerde artırılmış gerçeklik gözlüğüyle HES kodu sorgulama

Pandemi tedbirleri kapsamında uygulanan HES kodu uygulamasında yeni bir döneme geçildi. İstanbul’daki 4 büyük AVM’de, HES kodu sorgulamasının artırılmış gerçeklik gözlüğüyle yapılmasına başlandı. Yeni uygulamada, AVM girişlerinde oluşan temasın ve yoğunluğun azaltılması hedefleniyor.

Türkiye’de 90 AVM’de hizmet veren güvenlik şirketi Securitas, HES kodu sorgulamasında artırılmış gerçeklik gözlüklerini kullanmaya başladı. Şirket, yoğunluğu kontrol altına alarak, ziyaretçilerin sorgulama sırasında sosyal mesafeyi korumasını sağlamak amacıyla arttırılmış gerçeklik gözlüğünü devreye soktu. Pilot uygulama İstanbul’daki 4 büyük AVM’de pilot uygulama yapılacak.

Şapkanın üzerine yerleştirilen artırılmış gerçeklik gözlüğü, AVM’ye gelen ziyaretçilerin HES kodunu okuyarak kişilerin riskli ya da risksiz olduğunu gösteriyor

HAREKET SERBESTLİĞİ SAĞLIYOR

Yeni uygulamaya ilişkin bilgi veren Securitas Türkiye AVM Segment Lideri Barış Yelman, “Ürünün giyilebilir olması, kullanıcının ellerini serbest şekilde kullanmasına imkan veriyor. Bu da özellikle HES kontrolünde güvenlik görevlisi arkadaşlarımıza hareket serbestliği sunuyor. Daha hızlı hareket ederek, daha fazla sorgu yapabiliyor. Girişlerde oluşabilecek yoğunluğu azaltabiliyor” dedi.

İLERLEYEN DÖNEMDE HAVALİMANLARINDA DA KULLANILACAK

Termal kameralarla ateş ölçümü yaparak, teknolojiden faydalandıklarını söyleyen Yelman, “Yeni normalde HES kodu uygulaması olmazsa olmazımızdır. Girişlerdeki yoğunluğu azaltmak amacıyla HES kodu kontrol terminal, kiokslar gibi uygulamalar hayat geçirmiştik. Şimdi de yoğunluğu daha da kontrol altına almak, ziyaretçilerin sorgulama sırasında sosyal mesafeyi korumasını sağlamaları hedefiyle arttırılmış gerçeklik gözlüğünü kullanmaya başladık” diye konuştu.

AdminAdmin