Securitas
Giriş Tarihi : 17-05-2020 22:12   Güncelleme : 17-05-2020 22:12

Securitas'tan AVM'ler İçin Uyarı Uzun Kuyruklar İçin Tek Çözüm Termal Kamera

Uzun süredir kapalı olan AVM’lerden bazıları, Türkiye’nin normalleşme sürecine girmesiyle beraber bu hafta başında açıldı. Ancak avm'lerin girişinde oluşan uzun kuyruklar virüsün yayılması açısından tehlike oluşturdu. Bu durum hem hükûmetin hem de vatandaşların tepkisine yol açtı.

Securitas'tan AVM'ler İçin Uyarı Uzun Kuyruklar İçin Tek Çözüm Termal Kamera

 

Uzun süredir kapalı olan ’lerden bazıları, Türkiye’nin normalleşme sürecine girmesiyle beraber bu hafta başında açıldı. Ancak avm'lerin girişinde oluşan uzun kuyruklar virüsün yayılması açısından tehlike oluşturdu. Bu durum hem hükûmetin hem de vatandaşların tepkisine yol açtı. Bunun üzerine Valilikler, bir daha benzer görüntülerin oluşmaması için harekete geçti. AVM içinde ve dışında gerekli önlemlerin alınması için yeni müeyyidelerin uygulanması kararlaştırıldı. Bundan böyle, önlemlerin ihlal edildiği AVM’lere adli ve idare ceza kesilecek. Bu uyarı, yönetimlere iletildi.

KUYRUKLARIN SEBEBİ ATEŞ ÖLÇÜMÜ

Özel güvenlik şirketi olan Securitas’ın Üst Yöneticisi Emre Erdal, AVM’lerin ceza almamaları için “El cihazlarıyla ateş ölçümü girişlerde kuyruklar oluşmasına sebep olabiliyor. En doğru çözüm bütün AVM’lere termal kameralar kurulması” tavsiyesinde bulundu.

"SAAT BAŞI KONTROL ŞART"

AVM ve mağazalar için metrekareye göre kişi kısıtlamaları getirildiğini hatırlatan Erdal “AVM’lerde 10, mağazalarda ise 8 metrekareye bir kişi düşecek şekilde müşteri içeri alınabiliyor. Peki içerideki kişi sayısını nasıl ölçüyoruz? Manuel sistemlerle bu sayımı anlık olarak yapmak mümkün değil. Özellikle de birden çok girişleri olan AVM’lerde. Bunun için AVM ve mağazalara yoğunluk ölçümü yapan kameralar kurulabilir. Bu kameralar aracılığı ile anlık ölçüm yapmak ve AVM’nin bütün girişlerine bu bilgiyi iletmek mümkün olabilir. Hatta içerideki kişi sayısı ekranlara yansıtılarak müşterilerin bu bilgiyi görmesi de sağlanabilir. Bu da girişlerdeki yoğunluğu engelleyebilecek bir çözüm” diye konuştu. Emre Erdal, AVM’lerde özel görevlilerin saat başı, virüs için alınan önlemlerin uygulanıp uygulanmadığını kontrol ettiğini de sözlerine ekledi.

YÜZDE 100 TEMİZ HAVA

AVM'lerin havalandırma sistemlerinde kesinlikle iç ortam havası kullanılmayacak, havalandırma işlemi % 100 dış ortam havasıyla sağlanacak. AVM'lerin giriş kapılarındaki havalandırma perdeleri kesinlikle çalıştırılmayacak. Merkezi havalandırma sistemleri dışında klima sistemleri kullanılmayacak.