Haber
Giriş Tarihi : 27-08-2020 08:32   Güncelleme : 27-08-2020 08:32

Sağlık Bakanlığı 696 KHK İle Kadro Alan İşçilerin Asgari Ücret Yüzdelik Farkları Ödeyecek Mi?

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin maaşlarına düzenleme yapılması konusunda yeni adımlar geldi. 2020 TİS görüşmeleri öncesinde gelen bu düzenleme talebinde, maaşların yeniden hesaplanması talep ediliyor.

Sağlık Bakanlığı 696 KHK İle Kadro Alan İşçilerin Asgari Ücret Yüzdelik Farkları Ödeyecek Mi?

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin maaşlarına düzenleme yapılması konusunda yeni adımlar geldi.  2020 TİS görüşmeleri öncesinde gelen bu düzenleme talebinde, maaşların yeniden hesaplanması talep ediliyor. Bunun dışında geçen bu dönemde oluşan maaş kaybı dolayısıyla geriye dönük ödeme yapılması da talepler arasında yer alıyor.

 YÜZDELİK DİLİM DÜZENLEMESİYLE MAAŞLAR NE KADAR ARTACAK?

Taşeron işçilerin yüzdelik dilim düzenleme talebi yargıya da taşınmış durumda. Bu düzenleme konusunda geçmişte açılan davalarda işçilerin lehine kararlar çıkmıştı. Bu kararlar sonrasında ise taşeron işçilerin maaşları yeniden düzenlendi.  KHK ile kadroya alınmadan önce taşeron işçilerin maaşları firmalara göre değişiklik gösteriyordu. Kadroya alındıktan sonra çok sayıda taşeron işçi asgari ücretle işe başlamıştı.

Bu konuda alınan kararlar kapsamında işçilerin maaşları kadroya alınmadan önceki maaşlarına oranla yeniden belirlenecek.  Sendikadan Basın Açıklaması Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz Büro-İş Sendikası yüzdelik dilim konusuna ilişkin yapmış olduğu açıklamasında bu alanda alınan kararları hatırlattı. Bu alanda haklılığın kanıtlandığını dile getiren Öz Büro-İş Sendikasının basın açıklaması şu şekilde;

 

Emlak 365 | KAYNAK