Haber
Giriş Tarihi : 03-06-2020 21:00   Güncelleme : 03-06-2020 21:19

Risk Düzeyi Yüksek Olan Yerlerde İSG Kapsamında Çelik Yelek Kullanımı Zorunlu Hale Getirilmelidir

Risk Düzeyi Yüksek Olan Yerlerde Çelik Yelek Kullanımı Zorunlu Hale Getirilmelidir,Çelik yelek nedir ne amaçla kullanılır?

Risk Düzeyi Yüksek Olan Yerlerde İSG Kapsamında Çelik Yelek Kullanımı Zorunlu Hale Getirilmelidir

Çelik yelek nedir ne amaçla kullanılır?

Jan Szczepanik ve Kazimierz Żegleń adlı iki Polonyalı tarafından 1901 yılında icat edilen, ateşli silahlardan çıkan kurşunların etkisini azaltmak ve patlama sonucunda oluşabilecek şarapnellerden korunmak amacıyla kullanılan ürün çelik yelek, kurşun geçirmez yelek ya da balistik yelek olarak adlandırılmaktadır.

Yumuşak dokudaki yelekler, katmanlar halinde hazırlanmış liflerden ya da örülmüş olarak gruplandırılmakta ve giyen kişiyi küçük ölçekli tabanca ve av mermileri ile el bombası gibi patlayıcıların şarapnel parçalarından korur. Özel güvenlik sektöründe riskli bölgelerde görev yapan özel güvenlik görevlileri genelikle koruyucu ekipmanlardan uzak bir şekilde görevlerini yerine getirmeye çalışıyor.

Bu hal böyle olunca özel güvenlik sektöründe görev yapan işçiler her an korumasız bir şekilde hayati tehlike ile karşı karşıya kalmaktadır.Özelikle geçmiş olaylarla baktığımız zaman meydana gelen üzücü olayda bankaya giren hırsızlar ile güvenlik görevlisi arasında çıkan çatışmada özel güvenlik görevlisi karın bölgesinden vurmuş ağır yaralamıştı.

2014 Yılında ise Kartal AVMʹde meydana gelen benzeri olayda özel güvenlik görevlisi ile hırsızlar arasında çıkan çatışmada karnından ve gögsünden yaralanmış ve olay yerinde hayatını kaybetmişti.Bu benzeri olaylarda özel güvenlik görevlilerinin üzerinde koruyucu ekipman olarak çelik yelek olsaydı bu tip vakalar karşısında can kaybı yaşanmayacaktı,Tabiki yine takdir ALLAHʹındır.

İSG Kapsamında özel güvenlik görevlileri çalışmış olduğu sınıflara bakıldığına ana işverenin yapmış olduğu işe göre sınıflara ayrılmıştır genelikle özel güvenlik görevlileri  tehlikeli işyerlerinde görev yapmaktadır.
Tehlikeli işler sınıfında yer alan bir inşaat işçisini düşündüğümüzde inşaat işçilerine iş elbisesi,iş ayakkabısı,baret,toz maskesi,iş eldiveni,vb gibi koruyucu ekipmanlar zorunlu hale getirilirken yüzde yüz risk taşıyan bankalarda,barajlarda,havalimanlarında,para ve kıymetli eşya nakil taşımacılığında,ve bir çok tehlike risk teşkil eden yerlerde özel güvenlik görevlilerine bu ekipmalar pahalı olduğundan dolayı sağlanmamakta veya kısmi sağlanmaktadır.

En Son yaşanan olayı incelediğimizde fabrika önüne gelen kişiler hedef gözetmeksizin özel güvenlik görevlilerines silahla ateş açıyor,karnından ve kalbinden yaralanan özel güvenlik görevlisi maalesef olay yerinde hayatını kaybetti.Geride ise gözü yaşlı eşi ve çocuğu kaldı.

celik yelek nedir?

Uzmanlar Ne Diyor?

Çelik yeleğin maliyeti ise kalite yapısına göre 1500-2500 TL arasında değişmektedir Emniyet teşkilatına baktığımızda ise çelik yelek standart bir şekilde devletimiz tarafından koruyucu ekipman olarak görevli personele verilmektedir.Eğitim ve terör uzmanları çelik yeleğin tıpkı silah gibi şahsi bir ekipman olması gerekliliğini vurguluyor.

Bu durum İSG Kapsamında tekrar değerlendirilmeli 5188 Sayılı kanunda bu durum ek madderle işçi sağlığı bakımından tekrar gözden geçirilmelidir. Özel Güvenlik sektörünün 5188 Sayılı yasa ile yetkilerini alırken 4857 sayılı iş kanundan özlük haklarını alması ve sektörünün tamamen güvenlikten ziyade hizmet sektörü olarak değerlendirilmesi maalesef işçi sağlığına önemi azaltmaktadır.Unutmamalıdır ki bir çelik yeleğin bir işçinin hayatından pahalı olması söz konusu olamaz.

ÖZEL HABER 

EDİTÖR: ÖNDER İLTER