Güvenlik-İş Sendikası
Giriş Tarihi : 04-02-2021 17:44   Güncelleme : 04-02-2021 17:55

PTT PAL ile Güvenlik İş Sendikası Arasında Tis İmzalandı,En Yüksek Brüt Ücret 6.614,74 'ye Yükseldi

Toplu iş sözleşmesi 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girdi. Toplu iş sözleşmesi kapsamında özel güvenlik işçileri asgari ücretin yüzde 50 fazlası alanların brüt ücreti 6.042,33 liraya, Asgari ücretin yüzde 65 fazlası alanların brüt ücreti 6.614,74 liraya yükseldi.

PTT PAL ile Güvenlik İş Sendikası Arasında Tis İmzalandı,En Yüksek Brüt Ücret 6.614,74 'ye Yükseldi

Türk-İş Güvenlik-İş Sendikası ile PTT PAL arasında görüşmeleri süren toplu iş sözleşmesi imzalandı.

İmza Törenine Güvenlik-İş Genel Başkanı Ömer ÇAĞIRICI, Genel Başkan Yardımcıları Ahmet DURCUK, Fevzi KARATAŞ ve Galip Bektaş GÜVENÇ, PTT Genel Müdür Yardımcısı  Ali İhsan KARACA, PTT PAL Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Genel Müdür Faruk KACIR, Genel Müdür Yardımcısı Salih TAŞÇI, İştirakler Dairesi Başkan Vekili Nohat DOĞAN, İzmir Bölge Başkanımız Sayın Hüseyin KALENDER, PTT Baş Temsilcimiz Sayın Şaban KÖSE, PTT Ankara Temsilcimiz Sayın Selami ORAL ve üyelerimiz özel güvenlik görevlileri katıldı.

Yapılan Toplu İş Sözleşmesi ile Birlikte Ücretlerde Artış Sağlandı

Toplu iş sözleşmesi 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girdi. Toplu iş sözleşmesi kapsamında özel güvenlik işçileri asgari ücretin yüzde 50 fazlası alanların brüt ücreti 6.042,33 liraya, Asgari ücretin yüzde 65 fazlası alanların brüt ücreti 6.614,74 liraya yükseldi.

Sözleşme Maddeleri

 • Toplu İş Sözleşmesinin Başlangıç tarihi 01.01.2021
 • Toplu İş Sözleşmesinin Bitiş tarihi 31.12.2023
 • Kazanılmış Haklar
 • Büyükşehir Belediyesi Kapsamında çalışan silahlı sendika üyesi işçilere, 01.01.2021 tarihi itibariyle yürürlükte olan brüt asgari ücretin %65 fazlası ödenir. Silahsız çalışan sendika üyesi işçiler ile Büyükşehir Belediyesi Kapsamında sayılmayan illerde çalışan sendika üyesi işçilere ise 01.01.2021 tarihi itibariyle yürürlükte olan brüt asgari ücretin %50 fazlası ödenir.
 • Sözleşme süresi boyunca özel güvenlik görevlilerine her yılın Ocak ve Temmuz aylarında, o ayki ücretleri ile birlikte 12 Günlük ücretleri tutarında (12x2=24) toplam 24 günlük ikramiye verilecektir.
 • Üç çocukla sınırlı olmak üzere her çocuk için aylık 40 TL çocuk yardımı alacaktır.
 • Sendika üyelerine her ay 40 TL Yakacak yardımı ödenecektir.
 • Silahlı görev yapan personel için fiilen görev yatığı her gün için günlük 3 TL silah yardımı yapılacaktır.
 • Sendika üyelerine banka promosyonu ödenecektir.
 • Fiilen çalışılan Her gün için 7 TL yemek yardımı yapılacak.
 • Öğrenimine devam eden her çocuk için
 • İlkokul için 140.-(yüzkırk)TL
 • Ortaokul için 150.-(yüzelli)TL
 • Lise ve dengi okullar için 165.-(yüzaltmışbeş)
 • Yüksek okullar ve üniversite için 195.TL tutarında öğrenim yardım yapılacaktır.
 • Çocuğunu kreşe gönderen sendika üyesi işçiye her bir çocuk için 100 TL tutarında kreş yardımı yapılacaktır.
 • Ramazan ve Kurban Bayramlarında 110 TL. bayram yardımı yapılacaktır.
 • PTT Pal bünyesinde üyelerimize PTT Sigorta aracılığı ile ferdi kaza sigortası yaptırıldı

Toplu İş Sözleşmesi Sonrasında Taraflar Açıklamalarda Bulundu.

Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer ÇAĞIRICI imza töreninde yaptığı konuşmada, ikinci dönem PTT Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri A.Ş' de toplu iş sözleşmesini imzaladıklarını kaydetti.

PTT bünyesinde yaklaşık bin 700 sendikaya üye özel güvenlik görevlisinin çalıştığı bilgisini veren ÇAĞIRICI, Yüksek Hakem Kuruluna gitmeden masada toplu iş sözleşmesini imzaladıklarını söyledi.

ÇAĞIRICI, toplu iş sözleşmesinin kazanımlarına değinerek şöyle konuştu: "Toplu iş sözleşmemiz 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girdi. Toplu iş sözleşmesi kapsamında üyelerimizin asgari ücretin yüzde 50 fazlası alanların brüt ücreti 6.042,33 liraya, Asgari ücretin yüzde 65 fazlası alanların brüt ücreti 6.614,74 liraya yükseldi.

İmzalanan toplu iş sözleşmesinin süresi 36 aylık olup 1 Ocak 2021'den, 31 Aralık 2023'e kadar geçerli olmak üzere imzalanmıştır.

Ülkemizde görev yapan 325.000 özel güvenlik görevlisinin hayatın her alanında görev yaptığı gibi tüm PTT bünyesinde güven ve huzur için üyelerimiz görev yapıyor, toplu iş sözleşmesinin imzalanmasında katkı sunan PTT A.Ş Genel Müdürü Sayın Hakan GÜLTEN'e, PTT Genel Müdür Yardımcılarımıza, PTT PAL Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Sayın Faruk KACIR'a, Genel Başkanımız Ömer ÇAĞIRICI üyelerimiz özel güvenlik görevlileri adına teşekkür etti.

PTT Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan KARACA, imza töreninde yaptığı açıklamada, PTT PAL'in güvenlik konusunda önemli rol üstlendiğini ,çalışanların hayat standartlarının yükseltilmesinin ön plana çıkarıldığını belirterek özellikle güvenlik gibi hassas bir işi yürüten kişilerin, huzurunu ve refahını artırmak için masada genel müdürlüğümüz, PTT Pal Şirketimiz, ve sendika temsilcilerimiz, en fazlasını yapmak amacıyla çalıştık, Bin 700 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

PTT PAL Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü  Faruk KACIR yaptığı açıklamada, imzalanan toplu iş sözleşmesinde çalışanlarımıza önemli katkılar yaptık, toplu iş sözleşmesinin hayırlara vesile olmasını diliyorum, törene katılımlarından dolayı PTT Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ali İhsan KARACA’ya, İştirakler Dairesi Başkan Vekili Sayın Nohat DOĞAN’a Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Ömer ÇAĞIRICI'ya ve Yönetim Kurulu üyelerine, sendika temsilcilerine teşekkür ediyorum dedi.