Haber Detayı
17 Eylül 2018 - Pazartesi 22:15 Bu haber 14533 kez okundu
 
Özel Güvenlik Sendikalarının Aldığı Aidatlar İşçiye Geri Dönmüyor
İşçilerden her ay alınan aidatın (brüt bir yevmiye) normal koşullarda işçinin işveren karşısında konumunun güçlendirilmesine harcanması gerekir
Sendikal Haberi
Özel Güvenlik Sendikalarının Aldığı Aidatlar İşçiye Geri Dönmüyor

İşçilerden her ay alınan aidatın (brüt bir yevmiye) normal koşullarda işçinin işveren karşısında konumunun güçlendirilmesine harcanması gerekir. Bunun için eğitim, örgütlenme, grev fonlarının güçlendirilmesi ve işçilerin sosyalleşme olanaklarını zenginleştirmeyi hedefleyen harcamaların artırılması gerekir. Sendika denetim kurullarının da bu harcama kalemlerindeki her kuruşun hesabını kongrelerde aidatı ödeyen işçilere vermesi gerekir. Ancak ülkemizde buna harfiyen uyan sendika sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Sendikalardaki genel merkez yöneticilerinin aldıkları maaşlar En asgarisi 20.000 TL. En yükseği 85.000 TL. İki ay da bir de çift maaş alıyorlar. Yöneticiler bu maaşları büyük ölçüde harcamıyor. Zira altlarına sendika tarafından tahsis edilen bir araç var. Aldıkları sigara, yedikleri balık, içtikleri, kahve, giyindikleri ceket, yurt içi ve yurt dışında yaptıkları tatil, kaldıkları otel… Her şey örgütlenme ve eğitim gideri olarak fatura ediliyor. Maaşlar dışında sendikanın aldığı taşınmazlar, kırtasiye, matbaa, yemek, tanıtım vb. harcamalarını temin eden şirket ve kişiler üzerinden sağlanan sendikacı gelirleri de söz konusu olabiliyor.2009 yılında kurulan özel güvenlik sendikaları milyonlarca lira aidat toplamasına rağmen özel güvenlik sektörü ile ilgili reel bir çalışma yapılmadı.Alınan adaitlar işçilerin lehine kullanılmazken,sadece yılbaşı vb gibi günlerde bardak,çanak,kalem,takvim hediyesi olarak geri döndü.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özel, Güvenlik, Sendikalarının, Aldığı, Aidatlar, İşçiye, Geri, Dönmüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı