Haber
Giriş Tarihi : 24-05-2021 19:21   Güncelleme : 24-05-2021 19:41

Özel Güvenlik Sektöründe Tek Tip Kıyafet Özel Sektörde Neden Uygulanmıyor?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan özel güvenlik görevlilerine ait üniformalara ilişkin yönerge, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından imzalanarak yürürlüğe girmişti.

Özel Güvenlik Sektöründe Tek Tip Kıyafet Özel Sektörde Neden Uygulanmıyor?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan özel güvenlik görevlilerine ait üniformalara ilişkin yönerge, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından imzalanarak yürürlüğe girmişti..Tek tip kıyafet uygulamasında özel sektörde hizmet veren firmalara ise her hangi bir zorunluk getirilmemişti.

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı bir adım atarak özel sektör dahil özel güvenlik görevlilerinin kıyafetlerinde bulunan özel güvenlik logosunu standart olarak kullanımını şart koştu.

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı,15.09.2021 tarihine kadar tüm şirketlere müsade verdi.Bu gelişmeler sonrası özel sektörde tek tip kıyafet uygulaması tekrar gündeme geldi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan özel güvenlik görevlilerine ait üniformalara ilişkin yönerge, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından imzalanarak yürürlüğe girmişti.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli özel güvenlik görevlileri 15 mayıs 2020 itibariyle yeni üniformaları kullanmaya başladı.

Özel Sektör İse Zorunluluk Getirilmedi.

Talep etmeleri halinde özel güvenlik şirketleri/özel güvenlik birimleri, bakanlık/valilikten onay alıp üniforma kataloglarını yenileyerek üniformaları kullanabileceklerdir.” Bazı sivil toplum örgütleri özel sektörde tek tip kıyafet uygulamasının zorunlu hale getirilmesini talep etti.

Konuyu gündeme getiren Özel Güvenlik Hizmetleri Derneği Başkanı Arıkan Her firma kendi zevkine göre kıyafet çıkarınca özel güvenliğin vatandaş gözünde ciddiyeti zafiyete uğradı. Komik kıyafetler nedeniyle özel güvenliğin vasfı küçültüldü, bunun önüne geçmek için standartları belirlenmiş tek tip kıyafet istiyoruz” 

Kamunun özel güvenliği tek tip, biz de istiyoruz”

3-4 sene önce kamudan özel güvenlik firmalarının çıkarıldığını, yerine kamunun kendi özel güvenlik birimini kurduğunu hatırlatan Arıkan, “O zaman kamu bu özel güvenlikleri için bir tek tip kıyafet belirledi bu da tüm Türkiye için geçerli oldu. Vatandaş da hangi kuruma girerse girsin bu kişileri kıyafetlerinden tanıyor, algıda seçicilik de denebilir buna, onların özel güvenlik olduğunu biliyor. Özelde de bu şekilde bir standart istiyoruz” diye konuştu.

Bu konuda İçişleri Bakanlığı’ndan destek beklediklerini vurgulayan Arıkan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu aynı zamanda tekstil sektörüne de katkı sunacak. Şimdi bir firma iş aldıkça yeni kıyafetler yaptırmak, aynı kumaşı, rengi tutturmak için çaba sarf ediyor, bundan kaçınmak isteyen firmalar, kıyafetleri fazla fazla yaptırarak, depolar tutarak oralarda saklıyor. Bu da depolama maliyeti yaratıyor. Ancak kıyafet devlet eliyle tek tip haline getirildiğinde tekstil firmaları bu kıyafetleri seri üretim yapacak ve özel güvenlik firması iş aldığında ya da kıyafetleri yenilemek istediğinde o kıyafeti istediği firmadan istediği zaman temin edebilecek. Kısacası özel güvenlikteki tek tip herkes için kolaylık sağlayacak ve fark yaratacak”