Haber
Giriş Tarihi : 19-05-2020 21:12   Güncelleme : 19-05-2020 22:02

Özel Güvenlik Sektöründe Nakit ve Kıymetli Mal Taşımacılığı

Özel güvenlik sektöründe risk düzeyi en fazla hizmetlerden biri olan nakit ve kıymetli mal taşımacılığında özel güvenlik olmak konusunu sizler için araştırdık tüm detaylar haberimizde...

Özel Güvenlik Sektöründe Nakit ve Kıymetli Mal Taşımacılığı

Özel güvenlik sektörü ülkemizde halen yürürlükte olan 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanuna göre yürütülmektedir.

Gün geçtikçe dünyada ve ülkemizde büyüyen özel güvenlik sektörünü bir güvenlik endüstrisi olarak görmek ve bir güvenlik mühendisliği alanı gibi algılamak gerekmektedir.

Son 20 senede dünyada özel güvenlik endüstrisinde çalışanların sayısı 20 milyonu geçtiği görülmektedir. Dünya da 100 milyar Dolarlık bir pazara sahip bu sektörde, ekonomik büyüklük ve istihdam sayısı gittikçe artmaktadır. AB ülkelerinde ise özel güvenlik 1,8 milyon çalışanı, 50.000 dolayında şirketi ve 15 milyar euro senelik geliri ile en önde gelen sektörler arasında bulunuyor.


Ülkemizde ise, özel güvenlik sektörü 3,5 milyar dolarlık bir pazar oluşturmakta, 340 Bin kişiyle istihdama önemli katkılar sağlamaktadır.

Özel güvenlik görevlileri caddelerde, parklarda ve bahçelerde devriye geziyor, kıymetli eşya ve nakit işlemlerini taşıyor, kritik altyapıları koruyor, havalimanları, metrolar, demiryolları ve diğer ulaşım sistemlerinde güvenlik  hizmetini sağlıyor, alarm aktivasyonlarına karşılık veriyor, izleme sistemlerini yönetiyor, düzen sağlıyor ve kamu etkinliklerinde hizmet veriyor.

nakit ve kıymet tasımacılıgı

Özel Güvenlik Sektörünün en önemli faaliyetlerinin yer aldığı nakit ve kıymet taşımacılığını Kısa adıyla nakit taşıma ,tüm dünyada en fazla güvenlik önlemi , önleyici tedbirler ve koruyucu ekipmanlar ile  yapılan sevkiyat türlerini sizler için araştırıyoruz.

Nakit ve Kıymetli Mal Taşımacılığı Nasıl Yapılıyor?

  • Nakit Taşımacılığı,
  • Kıymetli Mal Taşımacılığı,
  • Kıymetli Evrak Taşımacılığı,
  • Uçak Altı Değerli Kargo Taşımacılığı,
  • TCMB Para Çekme ve Yatırma

Dünya da yapıldığı üzere ülkemizde de para nakli veya değerli eşyaların bir yerden bir yere nakli yapılmaktadır.Ülkemizde Türk ve Yabancı kökenli şirketler pazarda paylarını almış durumdalar.Bankacılık ve Kuyumculuk sektöründe hızla büyüyen nakit ve kıymetli mal taşımacılığı hizmetlerini olarak sektör içerisinde yer alan şirketlerin işleyişlerini ele alacağız.Sekörde işveren ve çalışanların yer alacağı haber dizimiz kısa zaman içerisinde bölümler halinde yayında olacaktır.