Haber
Giriş Tarihi : 09-05-2020 02:34   Güncelleme : 09-05-2020 03:14

Özel Güvenlik Sektörü Ne Kadar Denetleniyor?

5188 Özel Güvenlik Hizmetlerine dair kanunun yürürlüğe girmesinin ardından hızlıca büyüyen özel güvenlik sektörü ne kadar denetleniyor?Özel Güvenlik Denetleme İşlemleri Yapılmıyormu? en çok arama motorlarında yer alan denetleme konusunun detayı haberimizde...

Özel Güvenlik Sektörü Ne Kadar Denetleniyor?

5188 Özel Güvenlik Hizmetlerine dair kanunun yürürlüğe girmesinin ardından hızlıca büyüyen özel güvenlik sektörü ne kadar denetleniyor?

Özel Güvenlik Denetleme İşlemleri Yapılmıyormu?

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı'nın görevinde olan denetleme süreci hakkında özel güvenlik görevlilerinin en çok şikayet ettiği konulardan biri,özel güvenlik sektörünün yeteri kadar denetlenmemesidir.

Özel Güvenlik Görevlileri Özlük haklarını 4857 Sayılı İş Kanunundan,Görev yetkilerini de 5188 Sayılı özel güvenlik hizmetleri kanunundan alması ortaya farklı sonuçlar çıkartıyor.Özel güvenlik görevlilerinin en çok istekte bulunduğu taleplerinin başında gelen  yeni özel güvenlik yasası ile birlikte özlük ve görev yetkilerinin bir olduğu bir yasanın yürürlüğe girmesidir.Bu şekilde yapılan denetlemelerin bir kol üzerinden yapılmasını sağlayarak sektörün daha iyi yere gelmesini isterken,denetimlerin sadece evrak,kimlik dökümanlar üzerinden yapılmamasını talep ediyor.Sendikalarda özel güvenlik yasasınının gözden geçirilmesi için T.B.M.M Öncülüğünde çalışmalar yapmaktadır.

Aslına baktığımız zaman EGM Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı denetlemelerini tüm hızı ile yürütürken 4857 İş kanunundan kaynaklanan maddi özlük hakları konuların çözüme kavuşmaması ve yeteri kadar denetlenmemesi çalışanlar üzerinde olumsuz bir algı oluşturarak tüm şuçlamalar sektörün denetleme mekanizması olan EGM Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı'na geliyor.EGM Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı yapmış olduğu denetlemeleri ise basın ve web sitesi üzerinden iyi bir şekilde yönetemediği için bazı denetimler sektör çalışanları tarafından takip edilemiyor.

EGM Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı Ne İş Yapıyor?

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun üzerinden denetleme yapıyor.Özlük hakları konusunda denetleme yapma yetkisine sahip değildir.

1- Denetim Görevi:

Ülkemiz genelindeki özel güvenlik faaliyetleri ile sivil kullanım amaçlı silah ve patlayıcı maddelere ilişkin süreçlerin, hukuka uygun yürütülmesine ilişkin denetimler;

  • İçişleri Bakanı adına Polis Başmüfettişlerimizce,
  • Valilikler adına taşra denetim birimlerimizce yerine getirilmektedir.

    Başkanlığımızca gerçekleştirilen denetim faaliyetlerinde;

a.Kamu kaynaklarının etkin, ekonomik ve verimli kullanılması,

b.İhlal ve usulsüzlüklerin ortadan kaldırılması,

c.Amaca uygun çözümler getirilmesi,

d.Rehberlik anlayışına dayalı bir denetim sistemi uygulanması amaçlanmıştır.

  2- Hukuki Dayanaklar :

  • 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun,
  • 6136 sayılı Ateşli Silahlar Ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanun,
  • 2521 sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik
  • 6551 sayılı Barut Ve Patlayıcı Maddelerle Silah Ve Teferruatı ve Av Malzemesinin İnhisardan Çıkarılması Hakkında Kanun ile 87/12028 sayılı Tüzük

3- Denetleme Yöntemimiz :

a.Mevzuata Uygunluk (Evrak Denetimi) : Belgeler, Çalışma İzni, Sigorta, Süreler, Silah ve Bildirimler

b.Performans (Etkinlik Denetimi) :Etkin Görev, Tasarımlar, Üniforma, Aletli Yeterlilik, Cihaz   Kullanımı, Kimlik

c.Risk Denetimi (Coğrafi / Ekonomik / Stratejik) : Güvenlik algısı, alınması gereken tertip ve  tedbirler ile kullanılacak sistemler.