Özel Güvenlik
Giriş Tarihi : 16-04-2020 23:45   Güncelleme : 24-04-2020 03:27

Özel Güvenlik Nedir? Özel Güvenlik Görevleri ve Tanımı Nelerdir? Nasıl Başvurulur?

Özel güvenlik 2004 Yılında 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun yürürlüğe girmesinin ardından kamu ve özel sektörde hizmet vermeye başlamıştır. Bununla birlikte Özel Güvenlik Nedir? Özel Güvenlik Görevleri ve Tanımı Nelerdir? Nasıl Başvurulur gibi arama motorlarında en çok aranan haber konusu oldu işte tüm detaylar haberimizde...

Özel Güvenlik Nedir? Özel Güvenlik Görevleri ve Tanımı Nelerdir? Nasıl Başvurulur?

Özel Güvenlik Nedir?

Özel güvenlik 2004 Yılında 5188 sayılı 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun yürürlüğe girmesininin ardından kamu ve özel sektörde hizmet vermeye başlamıştır.

Özel Güvenlik Görevleri ve Tanımı Nelerdir?

Özel Güvenlik Nedir

Bu alanda özel güvenlik; toplumsal düzenin sağlanması noktasında yasaların kendilerine vermiş  olduğu yetki ve yükümlülükler çerçevesinde hizmet sunan bir sektör olarak tanımlanabilmektedir.

Özel güvenlik hizmetlerinin kapsamı yine yasalarla ve yönetmeliklerle ve kanunlarla belirlenmektedir. Bu kapsamda özel güvenlik hizmeti vermek amacıyla kurulmuş olan kurumların bu kapsam ve yetkilere çerçevesinde hizmetlerini yerine getirmeleri imkanı olmaktadır.

Nasıl Başvurulur?

Güvenlik görevlisi olabilmek için nereye başvurulur sorusunun tam olarak muhatabı haber detayımızda. Türkiye'de her ilde bulunan vede özel işletme olarak faaliyet gösteren bu kursları küçük bir araştırma ile sizlerde ikamet ettiğiniz ilde veya ilçede bulabilirsiniz. Özel güvenlik görevlisi kurslarına kayıt olmak için isteyen bireylerin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olup 18 yaşını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Yaş şartını taşıyan kişilerin kursa kayıt yapabilmesi için aşağıda belirtilen koşulları da sağlıyor olmaları gerekir;

Özel Güvenlik Nasıl Başvurulur

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Silahsız güvenlik görevlisi için 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Silahlı güvenlik görevlisi için 21 yaşını tamamlamış olmak
  • Silahlı güvenlik görevlisi için lise mezunu, silahsız güvenlik görevlisi için ortaokul mezunu olmak
  • Görevini yapmaya engel olabilecek bir rahatsızlığının bulunmaması
  • Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak
  • Sicil kaydının temiz olması
  • Yüz kızartıcı suçlardan dolayı ceza alınmamış olunması

Bütün bu şartları sağlayan kişiler özel güvenlik görevlisi olarak kurslara başvuru sağlayabilirler. ögg olmak için nereye başvurulur sorusunu da böylelikle tamamen aydınlatmış bulunmaktayız.

Özel Güvenlik Görevlileri