Haber
Giriş Tarihi : 17-05-2020 22:19   Güncelleme : 17-05-2020 22:28

Özel Güvenlik Nasıl Olunur? Silahlı - Silahsız Özel Güvenlik Olma Şartları

Özel güvenlik olmayı isteyenler için başlangıç bir özel güvenlik sertifikası almaktır. Özel Güvenlik Nasıl Olunur Silahlı – Silahsız Özel Güvenlik Olma Şartları nelerdir tüm detay haberimizde

Özel Güvenlik Nasıl Olunur? Silahlı - Silahsız Özel Güvenlik Olma Şartları

Özel güvenlik olmayı isteyenler için başlangıç bir özel güvenlik sertifikası almaktır. Bu sertifikalar yetkili kurumlar tarafından verilmektedir. Silahlı ve silahsız özel güvenlik sertifikaları birbirinden farklıdır.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Silahlı eğitim için temel eğitim süresi 120 saat olarak belirlenmiştir. Bu eğitim içerisinde; temel dersler, silah dersi ve atış eğitimi bulunmaktadır.

Silahsız eğitim süresi ise silahlı temel eğitime nazaran daha kısa sürmektedir. Bu kapsamda silahsız özel güvenlik eğitimleri 100 saat sürmektedir. Burada alınan derslerde atış eğitimi verilmemektedir. Her iki temel eğitim süresince adayların derslere devam etme mecburiyeti bulunmaktadır. Ders devamsızlığı için adaylara verilen süre mazeretli ve mazeretsiz olmak üzere toplamda 20 ders saatidir.

Sertifika alan kişiler Özel Güvenlik Sınavı’na girmeye hak kazanmaktadır. Özel Güvenlik Sınavı, Emniyet Müdürlüğü tarafından her yıl, düzenli bir biçimde yapılmaktadır. Bu sınava bir yıl içerisinde 6 kez girilebilmektedir. Adayların başarılı sayılabilmesi için ise en az 60 puan alması gerekiyor.

Silahlı – Silahsız Özel Güvenlik Olma Şartları

Özel güvenlik olmayı isteyen adayların belli müracaat koşullarını sağlamaları gerekiyor. Bu müracaat koşullarının bir bölümü silahlı ve silahsız özel güvenlik için değişkenlik göstermektedir. Başvuru koşulu için adaylarda aranan ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktadır. Silahsız özel güvenlik müracaatlarında yaş koşulu 18, silahlı özel güvenlik müracaatlarında ise 21’dir. Adaylardan en az ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okullardan mezun olması beklenmektedir.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur? Silahlı - Silahsız Özel Güvenlik Olma Şartları

Kimler Özel Güvenlik Olabilir?

Özel güvenlik görevli olmayı isteyen adayların akıl sağlığı ve fiziksel herhangi bir engeli bulunmaması gerekiyor. Bunların beraberinde müracaat esnasında adayların kamu haklarından yasaklı olup olmadığı da kontrol edilmektedir. Daha öncesinde devlete karşı suç işleyen ve yüz kızartıcı suça bulaşan kişiler, cezasını tamamlamış olsa bile müracaatta bulunamamaktadır.

İstenen tüm müracaat koşullarını sağlamakta olan aday, özel güvenlik eğitim programını tamamlamışsa özel güvenlik olma hakkı kazanmaktadır.