Türkiye'nin En Güncel Özel Güvenlik Haber Portalı
HV
24 MART Cuma 12:29

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Nasıl Olunur? Haberimizde..Özel güvenlik görevlisi olabilmek için öncelikle özel güvenlik eğitim kurumuna gidip kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kayıt yaptırdıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yılda 6 defa düz

gundem
Giriş Tarihi : 30-12-2022 08:44   Güncelleme : 30-12-2022 08:49
Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için öncelikle özel güvenlik eğitim kurumuna gidip kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kayıt yaptırdıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yılda 6 defa düzenlediği özel güvenlik sınavlarından herhangi birine girmeli ve en az 60 puan alarak sertifikayı kazanmanız gerekmektedir.

Kayıt yaptıran her kursiyerin toplamda ve peş peşe devam eden sınavlara girmek şartıyla 4 adet hakkı vardır. Bu hakların hiçbirinde sınavı kazanamazsa yeniden kayıt yaptırmak ve bütün işlemleri yenilemesi gerekir. Unutmadan, kayıt yaptıracak kursiyerin sabıka kaydının olmaması gerekir.

Özel Güvenlik Olmak için Silahlı Silahsız Olarak Tercih Yapabilirsiniz

Özel güvenlik olmak istedikten sonra ilk olarak silahlı veya silahsız özel güvenlik seçimi yapmanız gerekir. Peki bu seçimi neye göre yapacaksınız?

Silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmeniz için en az 21 yaş ve lise mezunu olmanız gerekir. Eğer bu koşullara uygun ve sabıka kaydınız yoksa hemen başvuru yapabilirsiniz.

Silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmek için en az 18 yaş ve ortaokul mezunu yani 8 yıllık eğitim bitirmeniz gereklidir. Eğer silahsızın koşullarına uygun ve sabıka kaydınız yoksa hemen başvuru yaparak fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Silahlı ile Silahsız Özel Güvenlik Arasındaki Farklar Nedir?

Kursiyerler adaylarımız genel olarak silahlı ve silahsız özel güvenlik kaydı arasında çok düşünürler. Ayrıca silahlı ile silahsız özel güvenlik arasında ne gibi farklar var diye sorarlar. Biz sizlere bu iki eğitimin ve iki ayrı kimliğin ne gibi farkları olduğunu yazalım. Bunlara tamamen siz karar verin.

  • Öncelikle silahlı özel güvenlik kimlik kartı olan birisi hem silahlı projelere hemde silahsız projelere başvuru yapabilir. Ancak silahsız kimliği olan birisi silahlı projede çalışamaz. Mesela banka şubelerinde…
  • Genel olarak silahlı projelerde çalışan özel güvenlik görevlileri, silahsız projede çalışan özel güvenliklere göre bir tık daha fazla maaş alırlar.
  • Diğer bir fark ise kurs ücreti, sağlık raporu ve sınav harcı gibi ücretlerin silahlılarda daha fazla olmasıdır. Örneğin silahlı özel güvenlik görevlisi kimliğini cebine koyana kadar 1300-1400 Tl harcarken silahsız olan bir kişide 1000-1100 TL gibi bir ücret harcar.
  • Silahlı özel güvenlik olmak istediğinizde yazılı sınavların haricinde silah atışları da vardır. Bu atışlardan da başarılı olmak gerekir. Eğer silahtan korkuyor ve katılamayacak durumdaysanız silahlı özel güvenlik olamazsınız.

Özel Güvenlik Olmak İçin Hangi Dersleri Göreceksiniz 

Özel güvenlik nasıl olunur sorusunun can alıcı diğer bir konusu da özel güvenlik adayının göreceği derslerdir. İlk defa özel güvenlik görevlisi olacak olan kişi silahlı ise 120 saat silahsız ise 100 saat eğitim görür. Bu da ortalama silahlı 17 gün silahsız ise 13,5 gündür. Peki hangi dersler görülür?

DERSLER Saat
Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları 20
Güvenlik Tedbirleri 20
Etkili İletişim 12
Temel İlk Yardım 10
Kalabalık Yönetimi 10
Kişi Koruma 9
Yangın Eğitimi 8
Güvenlik Sistem ve Cihazları 5
Genel Kollukla İlişkiler 4
Uyuşturucu Madde Bilgisi 2
Silah Bilgisi ve Atış 20
TOPLAM 120

Not: Silahsız özel güvenlik adayları yukarıdaki listeden sadece “silah bilgisi ve atış” dersini görmezler. Böylece 100 saatli eğitimi tamamlarlar.

Önemli olan bir kaç notu daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu bilgileri de sizlere madde madde sıralayalım.

  • Silahlı özel güvenlik adaylarında uygulamalı poligon eğitimi vardır. Dersleriniz başladıktan sonra bir adet ders programı alarak derslerinizi bu programdan takip edebilirsiniz.
  • Sınav giriş belgeniz olmadan sınava giriş yapamazsınız. Bu nedenle sınavdan 3-4 gün önce sınav giriş belgenizi kursumuzdan alabilirsiniz. Buda sizlere mesaj olarak bildirilir. Sınav giriş kağıdınızı silah atışları bitene kadar saklamanız gerekmektedir.
  • Sınav sonuçları sınavdan 2 hafta sonra açıklanır. Sınav sonucunuza buradan  veya www.ozelguvenlik.pol.tr adresinden bakabilirsiniz.
  • Sertifikalar ise yaklaşık olarak sınavdan 3 hafta sonra sizlere teslim edilir. Bunu da eğitim kurumumuzdan alırsınız.
AdminAdmin

YORUMLAR
ankara işçi ceza iş hukuku idari dava avukatı