Haber
Giriş Tarihi : 19-09-2021 22:50   Güncelleme : 19-09-2021 22:50

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Nasıl Olunur? Özel güvenlik görevlisi olabilmek için evvela kurumumuza gelip kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kayıt yaptırdıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün senede 6 defa düzenlemiş olduğu özel güvenlik sınavlarından herhangi birine girmeli ve en az 60 puan alarak sertifikayı kazanmanız gereklidir

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Bu yazımızda özel güvenlik haber olarak sizlere özel güvenlik nasıl olunur? Silahlı,Silahsız özel güvenlik arasındaki farklar nedir konusunu ele acağız.

Hangi dersleri görmeniz gerekir? Sınavdan kaç puan alırsanız geçersiniz ve sertifika satın aldıktan sonra hangi işlemleri yapmanız gerekli olduğu ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?
Özel güvenlik görevlisi olabilmek için evvela kurumumuza gelip kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kayıt yaptırdıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün senede 6 defa düzenlemiş olduğu özel güvenlik sınavlarından herhangi birine girmeli ve en az 60 puan alarak sertifikayı kazanmanız gereklidir.

Kayıt yaptıran her kurs öğrencisinin toplamda ve peş peşe devam etmekte olan sınavlara girmek şartıyla 4 adet hakkı vardır. Bu hakların hiçbirinde sınavı kazanamazsa yeniden kayıt yaptırmak ve bütün işlemleri yenilemesi gerekir. Unutmadan, kayıt yaptıracak kurs öğrencisinin sabıka kaydının olmaması gerekir.

Silahlı ile Silahsız Özel Güvenlik Arasındaki Farklar Nedir?

Kursiyerler adaylarımız genel itibari ile silahlı ve silahsız özel güvenlik kaydı arasında çok düşünürler. Ayrıca silahlı ile silahsız özel güvenlik arasında ne gibi farklar var diye sorarlar. Biz sizlere bu iki eğitimin ve iki farklı kimliğin ne gibi farkları olduğunu yazalım. Bunlara bütünüyle siz karar verin.

Öncelikle silahlı özel güvenlik kimlik kartı olan birisi hem silahlı projelere aynı zamanda silahsız projelere müracaat yapabilir. Ancak silahsız kimliği olan birisi silahlı projede çalışamaz. Mesela banka şubelerinde…
Genel olarak silahlı projelerde çalışan özel güvenlik görevlileri, silahsız projede çalışan özel güvenliklere göre bir tık daha fazla maaş alırlar.
Diğer bir fark ise kurs ücreti, sağlık raporu ve sınav harcı gibi ücretlerin silahlılarda daha fazla olmasıdır. Örneğin silahlı özel güvenlik görevlisi kimliğini cebine koyana kadar 1300-1400 Tl harcarken silahsız olan bir kişide 1000-1100 TL gibi bir ücret harcar.
Silahlı özel güvenlik olmak istediğinizde yazılı sınavların haricinde silah atışları da vardır. Bu atışlardan da başarılı olmak gerekir. Eğer silahtan korkuyor ve katılamayacak durumdaysanız silahlı özel güvenlik olamazsınız.

AdminAdmin