Haber
Giriş Tarihi : 24-06-2020 18:15   Güncelleme : 24-06-2020 18:15

Özel Güvenlik Görevlisi Olmadığı Halde Bir Kişiyi Özel Güvenlik Olarak Çalıştıran Şirketin Çalışma İzni İptal Edildi

Yargıtay 19. Ceza Dairesi, bir kişiyi özel güvenlik görevlisi olmadığı halde bu alanda çalıştıran şirketin çalışma izninin iptaline hükmeden yerel mahkeme kararını onadı.

Özel Güvenlik Görevlisi Olmadığı Halde Bir Kişiyi Özel Güvenlik Olarak Çalıştıran Şirketin Çalışma İzni İptal Edildi

Yargıtay 19. Ceza Dairesi, bir kişiyi özel güvenlik görevlisi olmadığı halde bu alanda çalıştıran şirketin çalışma izninin iptaline hükmeden yerel mahkeme kararını onadı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı koordinesinde İstanbul'da 2013'te uygulanan denetlemelerde, özel güvenlik görevlisi olarak çalışmasına ilişkin izni ve belgesi bulunmayan A.E'nin, bir yapı firmasında bu görevde çalışmakta olduğu tespit edildi.

Ayrıca şirketin, gerekli izinleri almadan söz konusu yapı firmasına koruma ve güvenlik hizmeti vermiş olduğu belirlendi.

Bunun üzerine A.E'nin bağlı olduğu özel güvenlik koruma ve eğitim hizmetleri piyasasında faaliyette bulunan şirket hakkında dava açıldı.

Şirket sahibi, durumun bilgisi dışında olduğunu iddia etti
İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesindeki yargılamada, şirket sahibi M.C.D, işletmesi hakkındaki iddiaları reddetti. A.E'nin, tesis yönetimi ve danışmanlık hizmeti sunan diğer şirketinin personeli olduğunu savunan M.C.D, ilgili yapı firmasına bu alanda hizmet sunmak için görevlendirildiğini ancak işçisinin, bilgisi dışında özel güvenlik görevlisi olarak çalıştırıldığını ileri sürdü.

Tanık olarak dinlenen A.E. Ise 2012'de şirkete "danışma elemanı" pozisyonunda girdiğini, 1 hafta sonra çalışma izni bulunmamasına rağmen özel güvenlik görevlisi olarak çalıştırılmaya başlandığını belirtti. A.E, kendinden denetimlerde özel güvenlik görevlisi olarak çalışmakta olduğunı söylememesinin istendiğini de ifade etti.

İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi, Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun'un ilgili maddesi gereğince çalışma izni verilmeyen bireyleri, özel güvenlik görevlisi olarak istihdam etme suçunu işlediği sabit görülen M.C.D. Hakkında 2 ay 15 hapis verdi.

Mahkeme ayrıca Türk Ceza Kanunu'nun "Bir kamu kurumunun vermiş olduğu izne dayalı olarak faaaliyet gösteren özel hukuk tüzel kişisinin, organ ya da temsilcilerinin iştirakiyle ve bu iznin vermiş olduğu yetkinin kötüye kullanılması sureti ile tüzel kişi yararına işlenen kasıtlı suçlardan mahkumiyet halinde iznin iptaline karar verilir." hükmünü içeren 60/1 maddesi gereğince söz konusu özel güvenlik şirketinin, çalışma izninin iptal edilmesini kararlaştırdı.

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 19. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin şirketin çalışma iznini iptal eden kararını onadı, sanık M.C.D. Hakkındaki hükmü de eksik inceleme gerekçesi ile bozdu.

Bu kararla, çalışma izni bulunmayan bireyleri, özel güvenlik görevlisi olarak çalıştırarak kazanç elde eden şirketlerin izinlerinin iptal edilmesinin önü açıldı.