Haber
Giriş Tarihi : 11-05-2020 03:26   Güncelleme : 11-05-2020 03:38

Özel güvenlik görevlisi nasıl olunur? ÖGG olma koşulları nelerdir, müracaat yöntemi neler?

Özel Güvenlik görevlisi, kalabalık alanlarda asayişi daha tenha noktalarda ise mal güvenliğini de sağlamakta olan güvenlik departmanında görev alan kişilere denilmektedir. Özel güvenlik görevlisi, kişileri, kurumları veya değerli varlıkları koruma işi yapan kişidir.

Özel güvenlik görevlisi nasıl olunur? ÖGG olma koşulları nelerdir, müracaat yöntemi neler?

Güvenlik görevlisi, kalabalık alanlarda asayişi daha tenha noktalarda ise mal güvenliğini de sağlayan güvenlik departmanında görev alan kişilere denilmektedir. Özel güvenlik görevlisi, bireyleri, kurumları ya da kıymetli varlıkları koruma işi yapan kişidir.Özel Güvenlik Nasıl Olunur?detayı haberimizde yer almaktadır

Özel Güvenlik Nedir?

Özel güvenlik görevlileri iletişim, yangın, afetler, patlayıcılar, kişi koruma, güvenlik sistemleri, olay yeri incelemesi, hukuk, ilk yardım, narkotik, silahlar, kalabalıklar konularında eğitim alırlar. Özel Güvenlik Nasıl Olunur? Peki güvenlik görevlileri tam olarak ne iş yaparlar? Özel güvenlik görevlileri sitelerde, hastanelerde, konser, tiyatro gibi çeşitli etkinliklerde, okullarda, bankalarda ve daha çok sayıda yerde çalışma olanağı bulunmaktadır. Özel güvenlik görevlilerinin çalışma alanları bir hayli fazla ve bu istikamette da ihtiyaç bir hayli fazladır.Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Olmak İçin Ne Gereklidir?

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için sabıka kaydınızın temiz olması gerekir. Silahlı girebilmek için 21 yaşını doldurmuş olmak ve en az lise mezunu olmak koşulu aranmaktadır. Silahsız başvuru için 8 senelik İlköğretim ya da Ortaokul mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. Bunun dışında bay adaylar gibi bayanlar da özel güvenlik görevlisi olarak çalışabilirler.Özel güvenlik görevlisi nedir, ne demektir, ne iş yapar, görevleri yetkileri ve sorumlulukları nelerdir? Silahlı silahsız özel güvenlik görevlisi nasıl olunur, olma koşulları nelerdir, kimler olabilir, olmak istiyorum nasıl olurum, olmak için nereye müracaatlur ve maaşları.

Özel Güvenlik Sertifikası Nerden Alınır?

Özel güvenlik görevlisi olmak için ilinizde bulunan sertifika vermeye yetkili olan kurumlardan silahlı ya da silahsız olmak üzere eğitim almanız gerekiyor. Bunun akabinde her yıl Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmekte olan ÖGG sınavına katılıp başarılı olmalısınız. Bu sınav her yıl 6 kez yapılmaktadır ve başarılı sayılmak için de en az 60 puan almanız gerekiyor. Şayet ilk girişinizde sınavı kazanamadıysanız da birbirini takip eden 4 sınava, sınav harcı ödenerek katılınabilir. Öncelikle silahlı ve silahsız olmak üzere iki çeşit özel güvenlikçi bulunmaktadır. Bu ikisi için de aranan şartlar ve adaylardan istenen belgeler farklıdır. Bu belgelerin neler olduğuna hemde sertifika hakkında daha çok bilgi verdiğimiz silahlı silahsız özel güvenlik sertifikası nasıl nereden alınır yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Güvenlik görevlilerinin görevleri, yetkileri ve sorumlulukları nelerdir?

Koruma ve güvenliği sağlamış oldukları alanlara girmek isteyen bireyleri duyarlı kapıdan geçirme, bu bireylerin üst aramasını gerçekleştirme, eşyalarını ise X-ray gibi çeşitli güvenlik sistemlerinden geçirme,

Toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri gibi etkinliklerde kimlik kontrolü yapma,

Görev alanında haklarında yakalama emri ya da mahkumiyet kararı olan bireyleri yakalama,

Yangın, deprem gibi çeşitli afet durumlarında görev alanında bulunan iş yeri ve konutlara girme,

Terk edilmiş ve bulunmuş eşyayı emanet alma

Türk Medeni Kanununun 981 inci maddesine, Borçlar Kanununun 52 nci maddesine, Türk Ceza Kanununun 24 ve 25 inci maddelerine göre zor kullanma, Gibi görev yetki ve sorumluluklara sahiptir.
Öncelikle özel güvenlik görevlisi olmak için sağlamanız gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu koşulları sağlamakta olan kişiler özel güvenlik görevlisi olmak için müracaat yapabilirler. Peki nedir bu şartlar?

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için sabıka kaydınızın temiz olması gerekir. Silahlı girebilmek için 21 yaşını doldurmuş olmak ve en az lise mezunu olmak koşulu aranmaktadır. Silahsız başvuru için 8 senelik İlköğretim ya da Ortaokul mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. Bunun dışında bay adaylar gibi bayanlar da özel güvenlik görevlisi olarak çalışabilirler.

Özel güvenlik görevlisi nasıl olunur? Özel güvenlik görevlisi olmak için ilinizde bulunan sertifika vermeye yetkili olan kurumlardan silahlı ya da silahsız olmak üzere eğitim almanız gerekiyor. Bunun akabinde her yıl Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmekte olan ÖGG sınavına katılıp başarılı olmalısınız. Bu sınav her yıl 6 kez yapılmaktadır ve başarılı sayılmak için de en az 60 puan almanız gerekiyor. Şayet ilk girişinizde sınavı kazanamadıysanız da birbirini takip eden 4 sınava, sınav harcı ödenerek katılınabilir. Öncelikle silahlı ve silahsız olmak üzere iki çeşit özel güvenlikçi bulunmaktadır. Bu ikisi için de aranan şartlar ve adaylardan istenen belgeler farklıdır. Bu belgelerin neler olduğuna hemde sertifika hakkında daha çok bilgi verdiğimiz silahlı silahsız özel güvenlik sertifikası nasıl nereden alınır yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Silahlı temel eğitim süresi 120 saattir. 15 gün temel dersler+ 3 gün silah dersi ( iki gün teorik eğitim ve 1 gün poligonda 25 mermi atış eğitimi) olmak üzere toplam 18 iş günüdür.

Silahsız temel eğitim alanlar 100 saattir. (15 gün) Eğitimlere katılmak mecburidir. Mazeretsiz %10 D/S (100 saatin 10 saati), mazeretli %30 D/S (100 saatin 10 saati) devamsızlık hakkınız mevcuttur.

Özel güvenlik görevlisi çalışma alanları, iş imkanları Özel güvenlik görevlileri sitelerde, hastanelerde, konser, tiyatro gibi çeşitli etkinliklerde, okullarda, bankalarda ve daha çok sayıda yerde çalışma olanağı bulunmaktadır. Özel güvenlik görevlilerinin çalışma alanları bir hayli fazla ve bu istikamette da ihtiyaç bir hayli fazladır.