Türkiye'nin En Güncel Özel Güvenlik Haber Portalı
HV
01 EKİM Pazar 07:35

özel güvenlik görevlisi kamu görevlisi midir?

özel güvenlik görevlisi kamu görevlisi midir? Özel güvenlik görevlisi kamu görevlisi sayılır mı?

Özel Güvenlik
Giriş Tarihi : 20-04-2023 03:34   Güncelleme : 20-04-2023 03:36
 özel güvenlik görevlisi kamu görevlisi midir?

Özel güvenlik görevlisi bir kamu görevlisi değildir. Özel güvenlik görevlileri, özel güvenlik hizmeti sunan şirketler tarafından istihdam edilen özel sektör ve kamuda istihdam edilmektedir.

Özel güvenlik görevlileri, kamusal güvenliği sağlamakla görevli devlet görevlileri ile benzer görevler yerine getirebilirler ancak bu görevlerin yürütülmesi farklı kanun ve mevzuatlara tabidir. Özel güvenlik görevlileri, özel güvenlik hizmeti sunan şirketler tarafından istihdam edildikleri için, şirketin ve özel güvenlik hizmeti sektörünün ilgili kanun ve yönetmeliklere uygun şekilde hareket etmesi gerekmektedir.

Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri ve sorumlulukları, Türkiye'de 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Kanunu ve ilgili yönetmeliklerle belirlenmiştir. Bu kanun ve yönetmeliklerde, özel güvenlik görevlilerinin yapabileceği işler, aldıkları eğitim ve sertifikalar, çalışma koşulları ve hakları gibi konular düzenlenmiştir.

 

Özel Güvenlik Görevlisine karşı işlenen bütün suçlar kamu görevlisine karşı işlenmiş sayılmamaktadır.

Özel Güvenlik Görevlisinin kendisine karşı işlenen suçlarda hangi halde kamu görevlisi sayılabileceği 5188 sayılı Kanunda belirlenmiştir.

AdminAdmin

YORUMLAR
ankara işçi ceza iş hukuku idari dava avukatı