Haber
Giriş Tarihi : 02-11-2018 14:24

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN HAYATLARI BU KADAR UCUZ OLMAMALI

YİNE GECE, YİNE YETERSİZ KULÜBE, YİNE ASGARİ ÜCRET, YANLIŞ HESAPLAR VE HAYATINI KAYBEDEN 2 TANE HAYATININ BAHARINDA İNSAN, ÖZEL GÜVENLİK...

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN HAYATLARI BU KADAR UCUZ OLMAMALI

  ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN TRAJİK BİR ŞEKİLDE HAYATLARINI KAYBETMELERİ MAALESEF ARTIK OLAĞAN HALE GELDİ VE BU DURUMDAN KURTULMANIN DAHA DOĞRUSU TEDBİRLERİN ALINMASI İÇİN ACİL 5188 SAYILI ÖZEL GÜVENLİK YASASININ YENİLENMESİ VE BU KANUNLA ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN GÖREVİ BAŞINDA HAYATINI KAYBETMESİNDEN DOLAYI ŞEHİT SAYILMASI VE ÖZLÜK HAKLARININ GENİŞLETİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

"BU HİZMETİ YAPARKEN BÖYLE ŞEYLER OLABİLİYOR"

Dudullu-Bostancı Metro Hattı şantiyesinin yanındaki yolda gece saatlerinde meydana gelen çökmeyle ilgili açıklama yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, şunları söyledi:

“Üsküdar-Çekmeköy metromuz geçtiğimiz günlerde açıldı ve bu hatta dikey olarak bağlanan Kadıköy-Kartal metro hatları var. Bununla beraber Dudullu hattı da çalışması aşamasında. Parseller durak istasyon çalışmasının depoya giden bölümünün başlangıcında hangi şartlarda nasıl oluştuğunu henüz bilmediğimiz bir göçük meydana geldi. 2 kişi vefat etti. Ben ailelerine baş sağlığı diliyorum. Arzu edilmeyen bir şey ama bu hizmeti yaparken böyle şeyler olabiliyor. Detaylı açıklamayı metro inşaatını yapan firma verecektir.”

  Olay yerinde yaşayan daire sahiplerinden Lale Tüzün de, daha önce de patlatılan dinamitlerden dolayı sesten ve sallantıdan şikayetçi olduklarını iddia ederek, dinamitin patlatıldığı sırada herhangi bir önlem alınmadığını da öne sürdü. Tüzün, sözlerine şu şekilde devam etti: “Binalar boşaltıldı. Şimdi o binadaki insanlar ne yapacak? Bence metro yapımı seçimlerden dolayı hızlandı. Çünkü bir günde 4 kere önlem almadan patlatılmaz. Çoluk çocuk nereye gidecekler? Bakıyorum bazı kanallarda ölen kişiler bile belirtilmiyor. İnsan hayatı bu kadar değersiz mi?

  Gece 1.00’den beri olayı takip eden ve ismini vermek istemeyen bir daire sahibi, bunun bir cinayet olduğunu düşündüğüne dikkat çekti. Daire sahibi, “Kaza değil bu. İhmal var. Güvenlikler daha önce gidip uyarmışlardı. Çok fazla sallandıklarını ve başka bir yere alınmak istediklerini ifade etmişlerdi. Yolda yürürken bile sallantıdan deprem oluyor gibi hissediyoruz. Kimse kulak asmadı. Olay esnasında toprak aşındığı için sallanan bir konteyner fark edilmedi. Tam bir güvenlik görevlisinin çıkarılacağı sırada üzerlerine düştü. Burada herkes görmüş. Artık orada tam olarak ne oldu bilmiyorum. Konteyner nereye düştü bilmiyorum. Ama belki de kurtarılabilirdi. Profesyonel değillerdi. Kaza değil bence bu, cinayet” dedi.

İTFAİYE EKİBİNİ TAŞIYAN HALATLAR KOPTU 1 İTFAİYECİ ELİNDEN YARALANDI

Parseller Mahallesi Kesikkaya Caddesi üzerinde metro çalışması sırasında yaşanan göçük olayıyla ilgili toprak altındaki güvenlik görevlilerini arama kurtarma çalışmaları esnasında itfaiye ekiplerini taşıyan vince bağlı 4 halattan 3'ü koptu. Kopan halata bağlı sepetteki itfaiyecilerden Ekip Amiri Serdar Yahşi hafif şekilde elinden yaralandı. Yahşi'ye ilk müdahale sağlık görevlileri tarafından olay yerindeki ambulansta yapıldı. Elinden yaralanan Yahşi'nin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Kaynak: birgün, Hürriyet