Haber Detayı
25 Ağustos 2018 - Cumartesi 10:38 Bu haber 13098 kez okundu
 
ÖZ-İŞ Elazığ İl Başkanı Kadro Alan İşçiler Adına Açıklamalarda Bulundu ,Enflasyona Karşı Eziliyoruz
696 KHK ile kadro alan taşeron işçiler 2020 yılına kadar ücret zammı alamayacak olan işçiler adına ÖZ-İŞ Sendikası Elazığ İl Başkanı Sezai TOP haber sitemize açıklamalarda bulundu.
Sendikal Haberi
ÖZ-İŞ Elazığ İl Başkanı Kadro Alan İşçiler Adına Açıklamalarda Bulundu ,Enflasyona Karşı Eziliyoruz

696 KHK ile kadro alan taşeron işçiler 2020 yılına kadar ücret zammı alamayacak olan işçiler adına ÖZ-İŞ Sendikası Elazığ İl Başkanı  Sezai TOP haber sitemize açıklamalarda bulundu.

 Enflasyona karşı eziliyoruz;

Kamu kurum ve kuruluşlarında kangren haline gelmiş olan alt işveren (taşeron) yanında çalışan bizlerin 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri doğrultusunda kadroya alınmamızda en önemli katkı şahsınıza aittir.


Ancak, kadroya geçtikten sonra ücret, mali ve sosyal haklarımız olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 12 Nisan 2018 tarihinde açıklanan Yüksek Hakem Kurulu kararları uygulanmaya başlamıştır.
Bu kararların 31 Ekim 2020 tarihine kadar uygulanacağı kararlaştırılmış olup, ücret zamları altışar aylık olarak 4 olarak tespit edilmiştir. Yakacak, Çocuk gibi sosyal haklarımızda ise herhangi bir artış olmayacaktır.
Ancak, 3 Temmuz 2018 tarihinde açıklanan Haziran ayı enflasyonu ile birlikte, 2018 yılı altı aylık Tüfe oranının 9,17, yıllık enflasyon rakamının ise 15,39 lara yükselmesiyle birlikte, genellikle asgari ücret ve asgari ücretin biraz üzerinde ücretle çalışan bizlerin ücretlerinde reel olarak önemli ölçüde kayıplar oluşmuştur.
31 Ekim 2020 tarihine kadar işyerlerinde uygulanan ve eski kadrolu işçilerin yararlandığı toplu iş sözleşmelerinin ücret, mali ve sosyal haklarından faydalanmamız KHK ile sınırlandığından enflasyon karşısında çaresiz kaldığımız açıkça görülmektedir.
Kadroya alındığımız kuruluşlarda çalışan eski kadrolu işçiler, sözleşmeli personel ve memurlar enflasyon artışından kaynaklanan kayıplarını mevcut sözleşmelerle veya hükümet tarafından garanti altına alınmış olması sebebiyle kayıpları olmamış, ancak bu durum çalışanlar açısından da işyerlerinde huzursuzluğa yol açmaktadır.
Kadroya alındığımız tarihlerde şahsınız tarafından basına verilen demeçlerde, taşeronlara verilen kar paylarının kadroya alınan işçilerimize verilebileceği şeklindeki açıklamalarınız da bizler açısından umut kaynağı olmuştur.
Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadrolu eski işçilerle hemen hemen aynı işi yapmamıza rağmen, ücret, mali ve sosyal haklar bakımından oldukça geride kalan bizlerin de işyerlerinde uygulanan toplu iş sözleşmelerinin tüm hükümlerinden biran önce yararlanmamız konusunda gerekli yasal düzenlemelerin yapılması, ücret zamlarının da en azından enflasyon oranında artırılması konusunda yardımlarınızı beklemekteyiz dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖZ-İŞ, Elazığ, İl, Başkanı, Kadro, Alan, İşçiler, Adına, Açıklamalarda, Bulundu, ,Enflasyona, Karşı, Eziliyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı